Rozhodnuto: Pistorius je duševně zdráv, soud může pokračovat

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 6. 2014 12:26
Atlet netrpěl duševní nemocí ani poruchou, jež by ho zbavila trestní odpovědnosti za vraždu či zabití partnerky.
Pistorius před soudem nešetří emocionálními gesty
Pistorius před soudem nešetří emocionálními gesty | Foto: Reuters

Pretoria - Handicapovaný jihoafrický atlet Oscar Pistorius byl v okamžiku, kdy zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, příčetný a jeho rozlišovací schopnosti nebyly nijak sníženy.

Vyplývá to ze zprávy psychologů, kteří duševní stav sportovce obviněného z vraždy třicet dní zkoumali.

"Pan Pistorius netrpěl duševní nemocí nebo poruchou, jež by ho zbavila trestní odpovědnosti za čin, z něhož je obviněn," citoval prokurátor Gerrie Nel z psychologického posudku. O jeho vypracování soud požádal právě žalobce - poté, co jeden ze svědků obhajoby vypověděl, že olympionik trpí generalizovanou úzkostnou poruchou.

Ostře sledovaný proces v jihoafrické Pretorii tak může pokračovat. Pistorius nařčení z vraždy odmítá. Tvrdí, že zpanikařil a na Steenkampovou skrz zavřené dveře od koupelny ve svém domě střílel v domnění, že jde o zloděje.

Jasno může být za pár dní

Prokuratura naproti tomu namítá, že sportovec dobře věděl, na koho míří. Zabíjel prý v afektu poté, co se se svou přítelkyní pohádal.

Podle serveru BBC nicméně jak obhajoba, tak obžaloba závěry psychologického vyšetření akceptují.

Pistoriovi obhájci v pondělí zahájili obnovené soudní jednání výslechem doktora, jenž sportovci jako 11měsíčnímu chlapci, který se narodil bez lýtkových kostí, amputoval nohy pod koleny. Obhajobu zajímá míra Pistoriovy pohyblivosti bez protéz.

Zbylí svědci obhajoby by měli být vyslechnuti během následujících dní, poté by měl soud vynést rozsudek. Při rozhodování mu budou nápomocni dva poradci, konečné slovo má ale podle jihoafrického práva soudce.

Pokud bude Oscar Pistorius shledán vinným z vraždy, může strávit zbytek života za mřížemi. V případě, že bude odsouzen "pouze" za zabití, hrozí mu až patnáct let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy