Rozhodnuto: Pistorius je duševně zdráv, soud může pokračovat

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 6. 2014 12:26
Atlet netrpěl duševní nemocí ani poruchou, jež by ho zbavila trestní odpovědnosti za vraždu či zabití partnerky.
Pistorius před soudem nešetří emocionálními gesty
Pistorius před soudem nešetří emocionálními gesty | Foto: Reuters

Pretoria - Handicapovaný jihoafrický atlet Oscar Pistorius byl v okamžiku, kdy zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, příčetný a jeho rozlišovací schopnosti nebyly nijak sníženy.

Vyplývá to ze zprávy psychologů, kteří duševní stav sportovce obviněného z vraždy třicet dní zkoumali.

"Pan Pistorius netrpěl duševní nemocí nebo poruchou, jež by ho zbavila trestní odpovědnosti za čin, z něhož je obviněn," citoval prokurátor Gerrie Nel z psychologického posudku. O jeho vypracování soud požádal právě žalobce - poté, co jeden ze svědků obhajoby vypověděl, že olympionik trpí generalizovanou úzkostnou poruchou.

Ostře sledovaný proces v jihoafrické Pretorii tak může pokračovat. Pistorius nařčení z vraždy odmítá. Tvrdí, že zpanikařil a na Steenkampovou skrz zavřené dveře od koupelny ve svém domě střílel v domnění, že jde o zloděje.

Jasno může být za pár dní

Prokuratura naproti tomu namítá, že sportovec dobře věděl, na koho míří. Zabíjel prý v afektu poté, co se se svou přítelkyní pohádal.

Podle serveru BBC nicméně jak obhajoba, tak obžaloba závěry psychologického vyšetření akceptují.

Pistoriovi obhájci v pondělí zahájili obnovené soudní jednání výslechem doktora, jenž sportovci jako 11měsíčnímu chlapci, který se narodil bez lýtkových kostí, amputoval nohy pod koleny. Obhajobu zajímá míra Pistoriovy pohyblivosti bez protéz.

Zbylí svědci obhajoby by měli být vyslechnuti během následujících dní, poté by měl soud vynést rozsudek. Při rozhodování mu budou nápomocni dva poradci, konečné slovo má ale podle jihoafrického práva soudce.

Pokud bude Oscar Pistorius shledán vinným z vraždy, může strávit zbytek života za mřížemi. V případě, že bude odsouzen "pouze" za zabití, hrozí mu až patnáct let vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy