Video z odvážného útěku vězně. Severokorejce nezastavila elektřina ani vysoká zeď

ČTK ČTK, Beijing News
30. 11. 2021 12:44
Severokorejce, kterému se podařilo uniknout z čínské věznice, dopadli po čtyřiceti dnech. Videonahrávka ho zachycuje, jak 19. října prchá z cely. Muž známý pod čínským jménem Ču Sien-ťien při odvážném útěku přelezl střechu vězeňského skladiště, přeskočil elektrický plot a zmizel z dohledu bezpečnostních kamer. Záběry zveřejnil server Beijing News.
Video z odvážného útěku vězně: Severokorejce nezastavila elektřina ani vysoká zeď. | Video: ČTK, Beijing News

Nyní 39letého muže odsoudili ve městě Ťi-lin poté, co v roce 2013 ilegálně překročil hranice, následně kradl a pobodal ženu, která ho viděla. Čínské úřady vypsaly odměnu za jeho dopadení až na 700 tisíc jüanů (2,5 milionu Kč).

Z vězeňského trestu si Ču odpykal devět let a v době útěku mu zbývaly poslední dva roky do propuštění a vypovězení zpět do KLDR. Podle některých názorů muž uprchl z vězení, aby se vyhnul tomu, že bude poslán zpět do své vlasti.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistické KLDR téměř 30 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat zpravidla do Jižní Koreje. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely zpět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy