reklama
 
 

Video: Výbuch, při kterém zemřel český velvyslanec

21. 9. 2008 15:45
Zahynulo 53 lidí, mezi nimi český velvyslanec

Islamabád - Stačilo pár minut a z luxusní rezidence v centru pákistánského hlavního města zbyly jen ruiny.

Po výbuchu 600 kilogramů trhaviny, kterou k luxusnímu hotelu v nákladním autě přivezl sebevražedný atentátník, zůstalo na místě 53 mrtvých, 260 raněných a obří kráter v zemi.

Při požáru po explozi zahynul také český velvyslanec Ivo Žďárek, který byl v hotelu Marriott dočasně ubytován. Do funkce v Islámábádu přitom nastoupil teprve před několika týdny.

Čtěte více:
Velvyslanec po výbuchu volal ambasádu. Pak se odmlčel
Diplomat obětí atentátníků. Prohlédněte si jeho profil
Svoboda: Zemřel diplomat, který se zasloužil o vlast

Pákistánské ministerstvo vnitra už zveřejnilo videozáznam zachycující hlavní vjezd do hotelu jen několik okamžiků před výbuchem.

Podívejte se na video jak ho zveřejnila americká televize CNN:

"Nákladní automobil zastavil u vjezdu do hotelu a mezi řidičem a bezpečnostní službou došlo k hádce," popisuje situaci úředník Rahmán Malik.

Ve stejný okamžik se do hotelu snažil dostal také přivolaný lékař, jehož auto stálo těsně za nákladním vozem naloženým podle odhadů nejméně 600 kilogramy trhaviny. Řidiče nákladního auto požádal o uvolnění cesty. Neúspěšně.

Hlídací psi v tu chvíli začali zuřivě štěkat, a ochranku tak upozornili na hrozící nebezpečí. Muži od auta odběhli a varovali také osoby v okolí.

O něco později se nákladní automobil pokusil prorazit zátarasy a vjet až před vchod do hotelu. Ochranka se v tu chvíli dala na útěk.

Když řidič neuspěl, došlo v kabině k menšímu výbuchu a z oken vyšlehly plameny. Jeden z mužů z ochranky se oheň ještě pokusil uhasit, ale marně.

Záznam se pak po obří explozi přerušil a většina lidí v blízkosti epicentra výbuchu zemřela. Další pak zabily letící kusy skla nebo požár, který v hotelu vypukl. V zemi zůstal obří kráter.

Podle Malika použili teroristé přibližně 600 kg vysoce výbušných trhavin TNT a RDX s příměsí práškového hliníku. Ten po výbuchu zvýšil účinky ohně a přispěl k rychlému rozšíření plamenů.

autor: Reuters | 21. 9. 2008 15:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama