Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov útok letounu na město Groznyj potvrdil. Zároveň uvedl, že ukrajinský dron zasáhl objekt patřící praporu pořádkové policie Achmat Grozný, a dodal, že dva další drony sestřelil systém protivzdušné obrany.
Na videích, která kolují na internetu, je vidět jeden ze sportovních letounů Aeroprakt A-22 ukrajinské výroby s vrtulovým pohonem, které Kyjev od začátku letošního roku začal upravovat na útočné drony.
Letoun v bezpilotní a dálkově ovládané úpravě nese výbušnou nálož a urazí až 1300 kilometrů. Válečné ukrajinské Aeroprakty A-22 v minulosti zasáhly třeba továrnu na drony, zařízení pro výzkum raket a námořní základnu plnou válečných lodí.
Nálet na město Groznyj natočili nejméně dva lidé na své chytré telefony, jeden z nich jen ze zcela unikátní vzdálenosti několika metrů. "Díky záběrům se podařilo odhalit některé nové podrobnosti o improvizovaném útočném dronu, jedné z několika zbraní pro údery v hloubi Ruska, který ukrajinské síly vyvinuly za posledních 34 měsíců ruské agrese," popisuje novinář serveru Forbes zabývající se bojovou situací na Ukrajině David Axe. "Naprosto výjimečné záběry," napsal k videu například estonský analytik, který na síti X vystupuje pod přezdívkou WarTranslated (Dmitri).
Absolutely unique footage: a drone aircraft crashes into a building in Grozny, Chechnya, this morning. Local residents claim that the attacked building belongs to OMON (special police). pic.twitter.com/EGdFpblt47
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) December 15, 2024
Dron, který zasáhl čečenskou policejní základnu, byl vybaven neprůhlednými krytkami, které zakrývaly za běžných okolností průhledné hledí kolem kokpitu 1,3 tuny vážícího letounu, do kterého se v pilotované variantě vejdou dva lidé.
Je také možné, že letoun měl kdysi na ocase registrační číslo. Na jednom z videí z nedělního zásahu je totiž vidět skvrna od barvy, která by mohla být přetřená přes původní číslo. To by mohlo naznačovat, že zpravodajské ředitelství Kyjeva pro svůj program bezpilotních letounů získává použité letouny A-22, místo toho, aby všechny letouny odebíralo přímo z továrny Aeroprakt v Kyjevě.
Poté, co letoun zasáhl policejní základnu, došlo k explozi. Její účinek nebyl tak ničivý jako v případě amerických střel ATACMS či britských Storm Shadow. Západní střely jsou často vybaveny submunicí a způsobí škody na velké ploše, navíc mohou proniknout i brněním. Na zmíněném A-22 byla pravděpodobně "jen" klasická trhavina.
"Nedostatečná průraznost ale nemusí vadit, pokud je cíl slabý. Rozhodně však vadí, pokud je cíl obrněný nebo pod zemí. Nedělní útok dokazuje, že Ukrajina nadále zasahuje měkčí a vzdálenější objekty svými bezpilotními letouny, zatímco svými dražšími naváděnými střelami míří na těžší a bližší cíle, jako jsou zakopané velitelské bunkry," dodává Axe.