"Hlad je všechno." Ukrajinský voják, jehož fotka obletěla svět, popsal ruské zajetí

pru pru
3. 10. 2022 17:04
Obránce jihoukrajinského Mariupolu Mychajlo Djanov, kterého Rusové na konci září propustili, promluvil o nelidských podmínkách v ruském zajetí. Dozorci podle jeho slov ukrajinské zajatce týrali hladem a zacházeli s nimi jako se zvířaty. "V Olenivce jsme jedli krmné směsi bez soli. Ta byla totiž zakázána, abychom nezískali minerály," uvedl v rozhovoru pro ukrajinský server Front 18.
Mychajlo Djanov: Na co být smutný? Raději jsme si vyprávěli vtipy | Video: FRONT 18

Dvaačtyřicetiletý voják strávil v ruském zajetí ve věznici v okupované Olenivce na Donbasu 129 dní. Za tu dobu zhubnul třicet procent své hmotnosti. Ke snídani dostávali ukrajinští zajatci krmné směsi, k obědu vodu s kysaným zelím a po večerech jen kousek chleba nebo pár brambor, popisoval Djanov v rozhovoru.

K tomu, aby vůbec usnul, si tak většinu jídla, které přes den dostal, nechával až na večer. "Pokud jste to neudělali, zavřeli jste oči a viděli jste jídlo. Neviděl jsem rodinu. Nezajímalo vás, jestli je Ukrajina svobodná, nebo ne. Nic vás nezajímalo," vzpomínal pro server Front 18, který celý rozhovor zveřejnil na YouTube. "Můžete být řezáni a biti. Dokážete vydržet jakoukoli bolest. Ale hlad je všechno," uvedl Djanov.

Dozorci je podle něj fyzicky týrali a mučili. Djanov v rozhovoru vzpomínal, jak jim zalepovali oči lepicí páskou, aby neviděli, kam je převážejí. "Proto mám všechny ty rány na obličeji. Den a půl jsem měl obličej zabalený v pásce a nemohl jsem nic dělat," popisoval. "Jednou jsem si při jejím odstranění strhnul kůži," dodal.

Poslední obránci Azovstalu

Djanov sloužil u 36. brigády námořní pěchoty ozbrojených sil Ukrajiny, která s plukem Azov bránila ocelárnu Azovstal v Mariupolu. Při bojích utrpěl vážné zranění paže, kterou mu ukrajinští zdravotníci ošetřili pomocí dlah a šroubů. Na konci května poté padl do ruského zajetí.

Kov z paže mu Rusové vytáhli jen pomocí rezavých kleští bez anestezie. Společně s 214 dalšími obránci ho ze zajetí propustili 21. září. Fotografie, která zachycovala jeho zdravotní stav po výměně zajatců, obletěla sociální sítě. Djanov na ní stojí ve zbídačeném stavu s poraněným obličejem a pohmožděnou a zdeformovanou paží.

Nyní ho čeká dlouhé zotavování a operace pravé paže, ve které mu chybí čtyři centimetry kosti. "Musí ale nejdřív přibrat, protože jinak by to pro něho bylo nebezpečné," uvedla na konci září jeho sestra Aljona Lavrušková pro server Ukrajinska pravda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy