Video: Novinářka se Bidena zeptala na Izrael. Přejedu vás, zažertoval a šlápl na plyn

mk mk
19. 5. 2021 11:16
Prezident USA Joe Biden se dostal do hledáčku světových médií kvůli svému výroku na adresu reportérky, která se ho chtěla zeptat na jeho postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu. "Ne, nemůžete. Jen když se dostanete před auto zrovna v momentě, když budu šlapat na plyn. Jen žertuju," odpověděl Biden.
Joe Biden vyzkoušel elektrický Ford F-150, aby upozornil na své plány o investicích do rozvoje elektromobilů. Dění v Izraeli ale odmítl komentovat. | Video: Reuters

Biden je v posledních dnech pod palbou kritiky kvůli tomu, jak se ke konfliktu staví. Zatímco republikáni na něj tlačí, aby jednoznačně podpořil izraelského spojence, progresivní část jeho demokratické strany volá po razantním odsouzení bojů a násilí páchaném na civilním obyvatelstvu zejména v Pásmu Gazy.

Nedělní veřejná debata Rady Bezpečnosti OSN svolaná kvůli pokračujícím bojům ale nepřinesla konkrétní výsledky, jelikož Spojené státy blokovaly vydání rezoluce, která by boje razantně odsoudila.

Biden v pondělním rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem podle Bílého domu uvedl, že podporuje klid zbraní mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci, a zopakoval, že Izrael má právo se bránit před raketovými útoky. Zároveň vyzval Izrael, aby dělal maximum pro ochranu nevinných civilistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy