Video: Nad USA letěla záhadná raketa. Nikdo neví odkud

Zahraničí Zahraničí
10. 11. 2010 7:44
Byla-li to raketa, kdo a proč ji odpálil nedaleko Los Angeles

Washington - Americké ministerstvo obrany nemá žádné vysvětlení pro úkaz, který se v pondělí objevil nad Kalifornií.

Na videu i snímcích televize CBS je zachycena pára, vznikající po odpálení rakety. Pentagon však žádné cvičení ani test v oblasti nepořádal a je záhadou, o jakou střelou mohlo jít.

Videozáznam zachycuje stopu, typickou pro odpálení rakety, ve vzdálenosti přibližně padesát kilometrů od Los Angeles a kalifornského pobřeží.

"Nikdo z ministerstva obrany neví o tom, že by tam nějaké odpálení bylo plánováno nebo k němu omylem došlo," uvedl mluvčí Pentagonu David Lapan.

Podle expertů se zřejmě nejednalo o raketu s plochou dráhou letu Tomahavk, odpalovanou z lodí na pozemní cíle.

Americký úřad pro letectví nezaznamenal na svých zařízeních nic neobvyklého. John Pike ze serveru globalsecurity.org se domnívá, že zřejmě vůbec nejde o žádnou raketu, protože dotyčný "předmět" mění dráhu letu.

 

 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy