Záhadná záře nad Norskem objasněna. Rusové stříleli

Zpravodajská směna, zprav. směna, jem
10. 12. 2009 11:50
Světelný úkaz trval několik minut. Norové se báli, že jde o UFO
Amatérská videa a záběry záhadného úkazu zaplavily internet
Amatérská videa a záběry záhadného úkazu zaplavily internet | Foto: repro YouTube

Oslo - Neúspěšný test ruské rakety Bulava vyděsil Norsko a zaměstnal na několik hodin fyziky, astrology a amatérské ufology v této skandinávské zemi.

Před osmou hodinou ranní tisíce Norů na obloze uviděli světelnou spirálu a v ní modrou čáru. Norský meteorologický ústav ihned zahltily stovky telefonátů. "Co se stalo? Je to UFO? Nebo co vlastně?" ptali se lidé.

Jenže odpověď v tu chvíli ještě rozrušení Norové nedostali. Proč se na obloze objevila bílá spirála a od ní modré paprsky, nikdo nevěděl.

Rusko totiž o testování rakety neinformovalo a teprve během dne vydalo ministerstvo obrany oficiální oznámení o tom, že se jednalo o neúspěšný pokus odpálení balistické rakety.

 

Podle agentury Interfax byla raketa odpálena z jaderné ponorky Dmitrij Donskoy. První dvě fáze letu proběhly bez komplikací, ale ve třetí se objevila technická závada.

Nebylo to prvně. Rusové už raketu Bulava testovali dvanáctkrát a v polovině případů to skončilo fiaskem.

Bulava na fotkách

Ruská armáda proto dokonce zvažuje, že změní dodavatele balistických raket. Ředitel ruského institutu pro vývoj raket již před časem podal výpověď.

Úkaz vyfotografovala či natočila řada lidí. Ruská ambasáda zprvu test rakety rezolutně odmítala přiznat, a tak podivný úkaz zůstával záhadou dlouhé hodiny.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy