Los Angeles - Když začal mít v roce 2006 známý hollywoodský muzikant a herec Brad Carter potíže s motorikou, dozvěděl se krutou diagnózu - rozvinula se u něj Parkinsonova choroba.
Léky nezabíraly, a tak mu zbývala jediná možnost - unikátní operace mozku, při níž jsou pacientovi do mozku voperovány stimulátory. Ty vysílají slabé elektrické impulsy a výrazně mírní škody, jež už nemoc napáchala.
"Hudba je pro mě velmi důležitá, takže doufám, že mi to umožní znovu skládat, nahrávat a vystupovat. Snad mi to pomůže s tímhle," svěřil se Carter těsně před operací reportérce BBC a ukázal jí třesoucí se ruku.
Brad Carter nejenže byl při operaci při vědomí a s lékaři komunikoval, ale dokonce vykonával nejrůznější pohybová cvičení, která završil bluesovou skladbou na svou kytaru.
"Udržujeme pacienty při vědomí, abychom se ujistili, že dáváme elektrody na správné místo a potíže ustupují," vysvětlil operatér Nader Pouratian z lékařského centra Kalifornské univerzity.
Tým operatérů netradiční představení natočil a zveřejnil. Bylo to vůbec poprvé, co někdo během operace mozku hrál na hudební nástroj.
"Zeptal se, jestli by si nemohl vzít na operační sál kytaru, aby si rovnou vyzkoušel, jestli bude schopen hrát, tak jsme mu vyhověli," vysvětlil s úsměvem na rtech Pouratain.
Metoda, k níž se v případě Brada Cartera uchýlili američtí lékaři, se nazývá hloubková mozková stimulace a provádí se už i v Česku. Do pacientova mozku jsou při ní vloženy elektrody, které slabými elektrickými impulsy stimulují mozková jádra a zmírňují tak projevy onemocnění, nejčastěji právě Parkinsonovy choroby.