Video: Jako z hororu. V obřím hnízdě žije milion vos

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 6. 2013 16:00
Taková koncentrace jedovatého hmyzu na jednom místě by mohla vést k tragédii
Domov milionu vos.
Domov milionu vos. | Foto: Youtube

Tampa - Nic podobného americký entomolog a deratizátor Jonathon Simkins v životě neviděl.

Majitelé honitby na střední Floridě jej přivedli k něčemu, co později nazval "prehistorickým hnízdem z dob dinosaurů".

Obří hmyzí stavba čněla do výšky dvou metrů a v obvodu měřila ještě o půl metru více. Byla tedy asi tisíckrát větší, než je u vosích hnízd běžné.

"Nikdy v životě jsem nic takového neviděl, a to se na likvidaci vosích, včelích a sršních hnízd specializuji už dvacet let," svěřil se Simkins serveru The Daily Mail.

Rutinní práce se tak rázem změnila v napínavou a život ohrožující operaci. Děsivý je už jen zvuk, který tisíce rozzuřených vos vydávají.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zatímco v normálním vosím hnízdě žije 1000 až 5000 vos, v tom, jež našli na Floridě, žilo podle odhadů přes milion jedinců, včetně tisíců královen.

"Abych byl upřímný, v jednu chvíli jsem byl opravdu vyděšený, několikrát jsem musel poodejít a zhluboka se nadechnout," přiznal Jonathon Simkins.

Přestože si vosy své velkoměsto vybudovaly v odlehlé oblasti, muselo pryč. Bylo totiž prý jen otázkou času, než taková koncentrace jedovatého hmyzu na jednom místě povede k tragédii.


 

Právě se děje

před 5 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy