Video: Jako z hororu. V obřím hnízdě žije milion vos

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 6. 2013 16:00
Taková koncentrace jedovatého hmyzu na jednom místě by mohla vést k tragédii
Domov milionu vos.
Domov milionu vos. | Foto: Youtube

Tampa - Nic podobného americký entomolog a deratizátor Jonathon Simkins v životě neviděl.

Majitelé honitby na střední Floridě jej přivedli k něčemu, co později nazval "prehistorickým hnízdem z dob dinosaurů".

Obří hmyzí stavba čněla do výšky dvou metrů a v obvodu měřila ještě o půl metru více. Byla tedy asi tisíckrát větší, než je u vosích hnízd běžné.

"Nikdy v životě jsem nic takového neviděl, a to se na likvidaci vosích, včelích a sršních hnízd specializuji už dvacet let," svěřil se Simkins serveru The Daily Mail.

Rutinní práce se tak rázem změnila v napínavou a život ohrožující operaci. Děsivý je už jen zvuk, který tisíce rozzuřených vos vydávají.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zatímco v normálním vosím hnízdě žije 1000 až 5000 vos, v tom, jež našli na Floridě, žilo podle odhadů přes milion jedinců, včetně tisíců královen.

"Abych byl upřímný, v jednu chvíli jsem byl opravdu vyděšený, několikrát jsem musel poodejít a zhluboka se nadechnout," přiznal Jonathon Simkins.

Přestože si vosy své velkoměsto vybudovaly v odlehlé oblasti, muselo pryč. Bylo totiž prý jen otázkou času, než taková koncentrace jedovatého hmyzu na jednom místě povede k tragédii.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy