Londýn - Většina ze čtyř set milionů uživatelů sociální sítě Facebook využívá tento komunikační kanál k tomu, aby byli ve spojení s rodinou a přáteli.
Desítky vězňů v Británii ale Facebook využívají k podlejším účelům - poté, co byli odsouzeni za vraždu nebo napadení a následně uvězněni, se mstí a terorizují své oběti nebo jejich pozůstalé skrze facebookovské statusy.
Barry Mizen, jehož šestnáctiletý syn Jimmy byl zabit v roce 2008, tvrdí, že jeho rodina čelí útokům skrze Facebook. Na této sociální síti totiž po uvěznění Jakea Fahriho, který byl za Jimmyho zabití odsouzen na doživotí, vznikla stránka, skrze niž je rodina terorizována.
"Slova tam lítala sem a tam a byla čím dál odpornější - bylo to opravdu ponižující," řekl magazínu Time Mizen, který žije v jihovýchodní Anglii.
"Děti to braly velice osobně," dodal. Ve stejnou chvíli se začaly na Fahriho osobním účtu na Twitteru objevovat komentáře typu: "Jimmy Mizen byl ubohý ztroskotanec."
"Měla by být nad tím vším nějaká kontrola," domnívá se Jimmyho otec. "Facebook a Twitter mají nést odpovědnost za to, co se na jejich stránkách děje."
V Británii vězni nesmějí mít přístup k internetu, pokud ho nevyužívají ke studijním účelům. Vězni si však našli způsob, jak do cely propašovat mobilní telefon, díky němuž mohou spravovat své Facebooky a Twittery.
V roce 2008 bylo v britských věznicích zabaveno kolem 3800 nezákonně držených telefonů. Některé věznice začaly dokonce používat rušičky mobilního signálu a další bezpečnostní opatření.
Podle zaměstnanců věznice však nelze zamezit tomu, aby rodinní příslušníci aktualizovali profily vězňů místo nich. Zástupci Facebooku ve Spojených státech a Evropě nevědí, zda tyto problémy řeší i jiné státy kromě Velké Británie, kde se tato kauza řešila veřejně.
"Zjišťovali jsme mezi svými zaměstnanci, zda se s něčím takovým někdy setkali, a došli jsme k závěru, že tento případ nemá žádný precedens," řekl Tim Sparapani, ředitel veřejné politiky pro Facebook.
Ve snaze zabránit podobnému týrání pozůstalých vyzval britský ministr spravedlnosti společnost Facebook, aby "zmrazila" profily více než třiceti vězňů v zemi.
"Zneužívání sociálních sítí vězni je znepokojující. Je to útok na veřejnou morálku a slušnost," řekl Straw. Facebook následně stránky vězňů odstranil, neboť na síti platí pravidlo, že správce má právo odstranit materiál, který je urážlivý, napadající nebo se podílí na ilegální činnosti.
Zástupci společnosti se také sešli s vedením ministerstva spravedlnosti a řeší v této věci další postup. Straw chce prodiskutovat rozšíření této "cenzury" i na facebookovské profily už propuštěných vězňů.