Většina rodičů lže dětem. Tady je odpověď proč

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 1. 2013 14:21
Rodiče si drobným obelháváním usnadňují výchovu, časté jsou i milosrdné lži
Foto: Isifa/Thinkstock

San Diego - Většina rodičů své potomky pravidelně obelhává, většinou proto, aby je odbyla, odstrašila nebo si jinak usnadnila jejich výchovu.

Mezi zdaleka nejčastější lež patří výhrůžka rodičů, že dítě nechají na veřejném místě "pokud se nezačne chovat normálně", ukázala studie publikovaná v odborném magazínu International Journal of Psychology.

Výzkum probíhal na základě podrobných pohovorů s dvěma stovkami rodin z Číny a Spojených států.

Ukázalo se, že k tomu, co tým psychologů z univerzit v San Diegu, Torontu a čínském Ťin-chua nazývá "výpomocné lhaní", se uchyluje většina rodičů v obou zemích.

A jak zní druhá nejužívanější lež? "Koupíme to jindy " či "Zapomněl/a jsem si peníze". Často se opakují také pohrůžky dětem, že pokud se neuklidní, zatkne je policie, "Paní se bude zlobit", nebo je někdo unese.

Křeček bývá šťastnější u strýce

Samostatnou kapitolou je výpomoc postav z říše fantazie. Obdobu českého "Nezlob, nebo tě odnese čert" používají v Americe i Číně.

Pak tu jsou také milosrdné lži. Například že uhynulý domácí mazlíček odešel na farmu ke strýci, kde má větší výběh.

Ve studii se ale naopak opakovaly takové pikantnosti jako "Dojez tu zeleninu, nebo oslepneš", či "Když nesníš tu brokolici, nevyrosteš".

Mezi frekvencí lhaní otců a matek psychologové nezaznamenali výraznější rozdíl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy