Vesmírný kamion Cygnus poprvé soukromě odletěl k ISS

ČTK ČTK
9. 1. 2014 21:34
Cygnus by měl ke stanici ISS dorazit v neděli kolem poledne
Cygnus
Cygnus | Foto: space.com

Washington - Nosná raketa Antares ve čtvrtek úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginia s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start v přímém přenosu sledovala televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Antares, jehož majitelem je rovněž Orbital Sciences, se odlepil od Země z kosmodromu NASA Wallops přesně podle plánu v 19:07 SEČ. Po vyhoření paliva obou stupňů nosné rakety a jejich postupném odpojení pokračuje Cygnus v cestě ke stanici pomocí vlastních motorů

Vypuštění Cygnusu k orbitálnímu komplexu se muselo třikrát přesunout. Nejprve v prosinci kvůli nutné výměně čerpadla chladicího systému ISS a poté v úterý vinou mrazivého počasí. Ve středu se pro odklad rozhodli pracovníci Orbital Sciences, neboť se obávali možného poškození přístrojů Antaresu silnou radiací způsobenou sluneční erupcí.

Nový vesmírný "kamion" má na ISS dopravit téměř 1500 kilogramů různého nákladu, především potraviny a vybavení pro posádku. Na palubě má ale i náhradní součásti a vědecké experimenty, včetně 23, na jejichž přípravě se podle NASA podílelo 10 tisíc studentů. Kromě toho ale posádku čekají i vánoční dárky, jejichž včasné doručení znemožnil odklad prosincového startu.

Viceprezident Orbital Sciences Frank Culbertson ujistil, že dárky se kvůli odkladu neměnily. "Nevyměnili jsme je za pozdravy ke svatému Valentýnovi," ujistil. "Myslím, že z nich budou mít radost v každém případě," dodal.

Podle časového rozvrhu NASA by Cygnus měl ke stanici dorazit v neděli kolem poledne SEČ. Nejprve se dostane na vzdálenost čtyř kilometrů od orbitálního komplexu a poté dostane povel k automatickému přiblížení ke stanici na 12 metrů. Tam ho posádka ISS uchopí robotickým ramenem a připojí ke spojovacímu uzlu Harmony.

Zásobovací loď společnosti Orbital Sciences už jednu misi k orbitálnímu komplexu úspěšně provedl, byl to ale "pouze" testovací let s 600 kilogramy nákladu. Loď na ISS zakotvila 29. září a o necelý měsíc později, po vyložení dopravené zásilky a naložení odpadu, se odpojila a při sestupu do atmosféry plánovaně zanikla.

Vzhledem k tomu, že jde o jednorázový zásobovací modul, čeká Cygnus stejný osud i po nynějším prvním oficiálním letu. Předběžně po 42 dnech společného kroužení kolem Země se naplněn odpadem od ISS odpojí a při sestupu shoří.

NASA po zrušení programu svých raketoplánů v roce 2011 uzavřela kontrakty na dopravu materiálu na oběžnou dráhu se dvěma soukromými americkými společnostmi. Kromě Orbital Sciences jde o SpaceX, jejíž vícenásobně použitelná zásobovací loď Dragon už má za sebou kromě testovacího i dva komerční lety k ISS. Obě společnosti mají zájem i o přepravu lidských posádek.

Dopravu kosmonautů na stanici a zpět na Zemi zatím obstarávají ruské Sojuzy. Zásobování zajišťují ruské nákladní lodě Progress, evropské ATV a japonské HTV. Nyní k nim vedle Dragonu přibude i Cygnus.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy