Ke hvězdám míří další soukromník, k ISS vzlétne Cygnus

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 9. 2013 17:07
Start proběhl úspěšně. Let rakety běží živě na webu. Sledujte uvnitř.
Foto: Orbital Sciences Corporation

Wallop Island - Z kosmodromu v americké Virginii úspěšně odstartovala nosná raketa Antares. Jedná se o její vůbec první operační let.

Ta na oběžnou dráhu vynese nákladní modul Cygnus, který bude sloužit k zásobovánírn Mezinárodní vesmíé stanice (ISS). Pokud tedy půjde vše podle plánu.

Raketa vysoká jako 13poschoďový dům (40 metrů) o hmotnosti odpovídající 240 osobním autům (téměř 282 tun) se vznesla ke hvězdám v 16:58 našeho času.

Jedná se o čistě soukromý projekt společnosti Orbital Sciences Corporation, která se tím po firmě Space X (ta už k ISS vyslala modul Dragon) stane druhým privátním vesmírným dopravcem.

"Po hladkém dubnovém zkušebním letu se připravujeme na překonání dalšího významného milníku. Cygnus se řadí k nejsofistikovanějším vesmírným plavidlům, která kdy byla sestrojena," řekl serveru Space.com výkonný ředitel společnosti Orbital Sciences Corporation David Thompson.

"Naše společnost se v oblasti kosmonautiky pohybuje už delší dobu, ale tohle bude poprvé, co vypravíme raketu, která ponese zásoby pro lidskou posádku," dodává s nadšením viceprezident společnosti a bývalý astronaut Frank Culbertson.

Cestu na orbitu by měl opakovatelně použitelný Cygnus zvládnout za 10 minut (přesněji 603 vteřin). S ISS by se měl spojit za pomoci 32 manévrovacích trysek a robotické paže stanice po šesti dnech na oběžné dráze.

Cestu na orbitu zvládl opakovatelně použitelný Cygnus za 10 minut (přesněji 603 vteřin). S ISS by se měl spojit za pomoci 32 manévrovacích trysek a robotické paže stanice po šesti dnech na oběžné dráze.

V rámci první mise dopraví nový nákladní modul k ISS 700 kilogramů zásob, při dalších letech pak bude schopen pojmout až 2,7 tuny nákladu. Odvézt naopak může 1,1 tuny odpadu a nepotřebného vybavení.

Od Země by se měla raketa i s modulem odlepit šest vteřin po zážehu hlavního motoru. Jako palivo poslouží kapalný kyslík a kerosin.

Prostor pro soukromé firmy vznikl poté, co americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ukončil nákladný provoz raketoplánů.

Firma Orbital Sciences se s NASA dohodla na kontraktu za 1,9 miliardy dolarů. Space X vyjednala smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy