Ke hvězdám míří další soukromník, k ISS vzlétne Cygnus

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 9. 2013 17:07
Start proběhl úspěšně. Let rakety běží živě na webu. Sledujte uvnitř.
Foto: Orbital Sciences Corporation

Wallop Island - Z kosmodromu v americké Virginii úspěšně odstartovala nosná raketa Antares. Jedná se o její vůbec první operační let.

Ta na oběžnou dráhu vynese nákladní modul Cygnus, který bude sloužit k zásobovánírn Mezinárodní vesmíé stanice (ISS). Pokud tedy půjde vše podle plánu.

Raketa vysoká jako 13poschoďový dům (40 metrů) o hmotnosti odpovídající 240 osobním autům (téměř 282 tun) se vznesla ke hvězdám v 16:58 našeho času.

Jedná se o čistě soukromý projekt společnosti Orbital Sciences Corporation, která se tím po firmě Space X (ta už k ISS vyslala modul Dragon) stane druhým privátním vesmírným dopravcem.

"Po hladkém dubnovém zkušebním letu se připravujeme na překonání dalšího významného milníku. Cygnus se řadí k nejsofistikovanějším vesmírným plavidlům, která kdy byla sestrojena," řekl serveru Space.com výkonný ředitel společnosti Orbital Sciences Corporation David Thompson.

"Naše společnost se v oblasti kosmonautiky pohybuje už delší dobu, ale tohle bude poprvé, co vypravíme raketu, která ponese zásoby pro lidskou posádku," dodává s nadšením viceprezident společnosti a bývalý astronaut Frank Culbertson.

Cestu na orbitu by měl opakovatelně použitelný Cygnus zvládnout za 10 minut (přesněji 603 vteřin). S ISS by se měl spojit za pomoci 32 manévrovacích trysek a robotické paže stanice po šesti dnech na oběžné dráze.

Cestu na orbitu zvládl opakovatelně použitelný Cygnus za 10 minut (přesněji 603 vteřin). S ISS by se měl spojit za pomoci 32 manévrovacích trysek a robotické paže stanice po šesti dnech na oběžné dráze.

V rámci první mise dopraví nový nákladní modul k ISS 700 kilogramů zásob, při dalších letech pak bude schopen pojmout až 2,7 tuny nákladu. Odvézt naopak může 1,1 tuny odpadu a nepotřebného vybavení.

Od Země by se měla raketa i s modulem odlepit šest vteřin po zážehu hlavního motoru. Jako palivo poslouží kapalný kyslík a kerosin.

Prostor pro soukromé firmy vznikl poté, co americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ukončil nákladný provoz raketoplánů.

Firma Orbital Sciences se s NASA dohodla na kontraktu za 1,9 miliardy dolarů. Space X vyjednala smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy