Vesmírné haraburdí donutilo kosmonauty k evakuaci ISS

ČTK ČTK
28. 6. 2011 17:05
Obyvatelé vesmírné stanice přečkali nebezpečí v ruských raketách Sojuz
Mezinárodní vesmírná stanice.
Mezinárodní vesmírná stanice. | Foto: NASA

Moskva/Houston - Posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS musela v úterý spěšně opustit prostory svého pracoviště na oběžné dráze a uchýlit se do dvou kosmických lodí Sojuz připojených u parkovacích uzlů.

Důvodem byly drobné úlomky starých kosmických aparátů putující prostorem, které by při nárazu mohly bezpečnost posádky ohrozit. Po půlhodinové evakuaci řídící středisko poplach odvolalo a kosmonauti se do nepoškozené ISS vrátili.

Agentura ITAR-TASS napsala, že k incidentu došlo přesně v den, kdy měla šestičlenná mezinárodní posádka na programu nácvik vyklizení ISS v havarijních situacích. Evakuační cvičení proběhlo ráno, takže odpolední setkání s "kosmickým smetím" zvládli kosmonauti mistrně.

U ISS jsou v současné době zaparkovány dva Sojuzy. V jednom z nich přečkali nebezpečné momenty ruští kosmonauti Alexandr Samokuťajev a Andrej Borisenko a americký astronaut Ronald Garan, ve druhém pak Rus Sergej Volkov, Američan Michael Fossum a Japonec Satoši Furukawa.

Většinu smetí tvoří zbytky družic

Ohrožení úlomky starších vesmírných aparátů obíhajících planetu nezaznamenali na ISS poprvé. Většinou je "útočník" zjištěn dostatečně brzy, aby ISS srážce zabránila přechodem na vyšší oběžnou dráhu. V některých případech ale přichází ohrožení tak náhle, že nezbývá než vědeckou stanici vyklidit. K první evakuaci ISS dalo pozemní řídící středisko v Houstonu povel v březnu 2009.

Kolem Země obíhá velké množství větších či menších úlomků, zejména vysloužilých družic, vyhořelých stupňů nosných raket a jiných "odpadků". Podle ruských expertů jen desetina všech člověkem vyrobených předmětů pohybujících se na oběžné dráze připadá na funkční družice - zbytek je smetí.

Předmětů o průměru do deseti centimetrů obíhá kolem Země nejméně 100 tisíc, s průměrem do jednoho centimetru desítky milionů. Čím jsou větší, tím jsou pochopitelně nebezpečnější. Má-li například vesmírný objekt velikost slepičího vejce, může proti ISS "zaútočit" energií naloženého kamionu pohybujícího se rychlostí 50 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

Další zprávy