Pasadena - Měla přistát na Marsu a tři měsíce posílat domů cenné informace o složení a původu rudé planety.
Uplynulo však deset let a vozítko Opportunity stále svědomitě plní svou práci.
Dvě ze šesti kol sice sondě již neslouží, službu vypověděly už i dva vědecké přístroje. A ani s pamětí už to není tak slavné jako dříve. Rover však dál neúnavně zdolává veškeré nástrahy vyprahlé planety a dál tak posouvá hranice lidského vědění.
"To, že by mohl pojízdný průzkumník po deseti letech na Marsu stále ještě fungovat a posílat domů cenná data, nikdo nečekal," řekl agentuře AP šéf projektu John Callas.
Opportunity na Mars necestovala sama. Doprovázela ji sesterská sonda Spirit, ovšem ta se odmlčela už v roce 2010, poté co uvízla v písku.
To Opportunity zatím do starého železa rozhodně nepatří. Poslední autoportrét, který řídícímu středisku v Pasadeně zaslala, totiž prokázal, že nánosy písku ze solárního panelu odvál vítr, a sonda se tak zatím nemusí bát nedostatku energie.
Je tu voda, nahlásila jako první
Výčet objevů, jež sonda za deset let na Marsu učinila, by vydal na knihu, připomeňme to nejdůležitější. Tím je bezesporu objev důkazu o nesporné přítomnosti vody. Data nasbíraná vozítky Spirit a Opportunity prokázala, že byl Mars kdysi vlhkou a tropickou planetou.
Ze studie, kterou při příležitosti 10. výročí přistání na Marsu publikoval odborný magazín Science, navíc vyšlo najevo, že vozítko našlo vůbec nejstarší horninu, jež zatím lidstvo na Marsu objevilo. Experti její stáří odhadují na 4 miliardy let.
To ale nemusejí být poslední převratné objevy. Problém je v tom, že udržování projektu "naživu" přijde na 12 milionů dolarů ročně. Manažeři v NASA jsou ale přesvědčeni, že peníze seženou.
"Všechny naše současné mise jsou velmi přínosné, bylo by ostudou, kdybychom si nemohli dovolit v některé z nich pokračovat."