"Putin by bez Kima prohrál." Severokorejci zasáhli do války zcela zásadním způsobem

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
16. 4. 2025 10:11
Přibližně od léta 2023 posílá Severní Korea loděmi a poté vlaky miliony granátů na ukrajinskou frontu. Podle některých by ruský prezident Vladimir Putin bez pomoci této totalitní země válku nezvládl.
Bez pomoci Severokorejců by Putin ve válce na Ukrajině selhal, tvrdí odborník na asijskou diktaturu. | Video: Reuters

Agentura Reuters s výzkumnou organizací Open Source Centre zjistily, do jaké míry Rusko spoléhá na severokorejské granáty, které mu pomáhají vést opotřebovací válku. Té se Ukrajina jen těžko vyrovnává. Během minulého roku byla drtivá většina granátů vypálených některými ruskými jednotkami ze Severní Koreje.

Open Source Centre, britská výzkumná organizace zaměřená na bezpečnost, sledovala během dvaceti měsíců 64 zásilek s téměř 16 tisíci kontejnery a miliony dělostřeleckých nábojů, které mířily na ukrajinskou frontu. Zjištění podpořili i Ukrajinci. Podle nich Severní Korea dodává na frontu polovinu munice, kterou Rusko potřebuje.

"Severní Korea zabránila tomu, aby Rusko v této válce prohrálo. Příspěvek Severní Koreje byl strategicky zásadní. Severokorejské dělostřelecké granáty jsou strategickým imperativem. Bez severokorejské podpory by Vladimir Putin ve své válce na Ukrajině neuspěl," tvrdí bývalý koordinátor OSN pro dohled nad sankcemi pro Severní Koreu Hugh Griffiths.

Analýzu námořních a pozemních zásilek, kterou provedla Open Source Center ve spojení s Reuters, potvrdily zprávy ruského dělostřelectva zachycené Kyjevem, satelitní snímky a ověřená videa na sociálních sítích, stejně jako tři vysoce postavené ukrajinské vládní a vojenské zdroje.

"Rusko operuje v souladu s vojenskou doktrínou, které vládne dělostřelecká palba, kdy je třeba prokázat ohromující sílu v ohromující míře. Viděli jsme to v Čečensku, viděli jsme to v Sýrii. Rusko prostě nemá průmyslové kapacity na výrobu granátů, které potřebuje. Spoléhá na Severní Koreu," dodal odborník na Severní Koreu Griffiths.

Severokorejské dodávky nejdříve mířily především do Tichoretska, zásobovacího uzle ležícího asi 100 kilometrů jižně od Rostova na Donu. O více než rok později, 21. září 2024, zařízení vybombardovali Ukrajinci. Open Source Center odhaduje, že úder zničil asi 90 procent kapacity uzlu včetně velké severokorejské dodávky, která doputovala jen několik dní předtím.

KLDR kromě dělostřeleckých granátů posílá Putinovi těžké samohybné houfnice Koksan, balistické střely a salvové raketomety. Vedle íránských dronů a úzké ekonomické podpory ze strany Číny představují severokorejské dodávky nejvýznamnější přímou vojenskou pomoc ruskému agresorovi.

Vojenské partnerství mezi Severní Koreou vedenou diktátorem Kim Čong-unem a Ruskem nabylo nového významu nedávno, kdy severokorejské jednotky, zbraňové systémy a munice posílily ruskou armádu, aby mohla vytlačit Ukrajince z ruské Kurské oblasti v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavila pomoc napadené zemi.

Kim nařídil masově vyrábět vražedné drony. Při testech sledoval útok na vůz BMW. (Celý článek s videem zde)

Kim nařídil masově vyrábět vraždící drony. Při testech sledoval útok na vůz BMW. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy