Caracas - Venezuelská opozice překonala první překážku na cestě k vypsání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Volební komise (CNE) oznámila, že se pod petici požadující vypsání plebiscitu podařilo získat podpisy potřebného počtu voličů. Pro úspěch boje za vypsání hlasování bude muset opozice v druhé fázi za tři dny sesbírat podpisy 20 procent voličů, tedy necelých čtyř milionů lidí.
Opozici se podle CNE podařilo získat pod petici podpisy potřebná procenta voličů ve všech 24 státech. Předsedkyně komise Tibisay Lucenaová ale zároveň vyzvala, aby soud přezkoumal podezření, že některé podpisy jsou zfalšované. Neoznámila dnes ani datum pro zahájení druhého kola sběru podpisů.
Venezuelská opozice viní prezidenta Madura i volební komisi ze zdržování celé procedury. Petiční archy totiž odevzdala ke kontrole již v květnu. Pro změnu socialistického režimu, o kterou opozice usiluje, je přitom brzké datum konání referenda klíčové.
Madurův řádný mandát skončí 10. ledna 2019. Pokud voliči na základě hlasování v referendu prezidenta odvolají z úřadu méně než dva roky před koncem funkčního období, nastoupí na jeho místo viceprezident, kterým je v současnosti socialista Aristóbulo Istúriz. Viceprezident by pak vládl do řádného konce mandátu odvolaného prezidenta. Pokud by se referendum ale konalo před 10. lednem 2017 a Venezuelané by v něm prezidenta Madura odvolali, musely by následovat během měsíce předčasné volby.
Opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) v loňských prosincových parlamentních volbách získala hlasy 7,7 milionu voličů, a po 17 letech tak má poprvé většinu v parlamentu. Madura, nástupce oblíbeného socialistického prezidenta Huga Cháveze, opozice viní mimo jiné z toho, že zemi přivedl do katastrofální ekonomické situace.