Caracas - Toaletní papír, mýdlo, potraviny a nejdůležitější léky zmizely z pultů obchodů v kolumbijském pohraničním městě Cúcuta. Vykoupilo je na 35 tisíc obyvatel Venezuely, kteří dostali jedinečnou možnost překročit hranice a nakoupit nedostupné suroviny.
Hraniční přechod přes pěší most z venezuelské Táchiry byl otevřen pouhých 12 hodin. Venezuelská vláda tak hranici otevřela po 11 měsících.
V srpnu loňského roku ji Nicolás Maduro nechal uzavřít kvůli obavám z polovojenských milic, které na území Kolumbie bojují proti levicovým guerillám a někdy pronikli až do Venezuely.
Už minulý týden ale hranici překonalo kolem 500 venezuelských žen, které hnal zoufalý nedostatek jídla. Odhodlaně prorazily zástup pohraniční stráže a vyrazily na nákupy. Obě vlády se proto dohodly na jednorázovém otevření hraničního přechodu.
Kolumbijské obchodní domy vzalo tentokrát útokem na 35 000 jejich spoluobčanů. Bylo kvůli nim povoláno 300 policistů, kteří na davy proudící do místních obchodů dohlíželi.
Na přechodu stáli s identifikačními průkazy dlouhou frontu už od rozbřesku.
Nakupovali rýži, olej, cukr, mouku a po setmění se spokojení vraceli zpátky. "Měli všechno," zvolala spokojeně podle BBC jedna z žen, když se s plnými taškami vracela zpátky domů, kde regály obchodů zejí prázdnotou.
Neskrývala nadšení. Vždyť tyto základní potraviny jsou ve Venezuele kvůli jejich nedostatku příliš drahé a pro běžné obyvatele naprosto nedostupné. Nejde ale jen o jídlo, chybí také léky.
"Pocházíme ze San Antonia a realita je taková, že nemáme jídlo ani na to, abychom nakrmili naše děti," stěžovala si čtyřčlenná rodina.
Ekonomická krize ve Venezuele má svůj původ v nízkých cenách ropy, na jejímž vývozu je země závislá. Socialistická vláda po dlouhá léta využívala zisky z prodeje ropy na financování svých sociálních programů.
Bez těchto příjmů se ale systém, který nyní po Hugo Chávezovi nyní vede Nicolás Maduro, ukazuje být neudržitelný.
Proti vládě, která již několik let není schopná zajistit základní potraviny ani léky, se stále častěji objevují demonstrace. Protesty podporuje opozice, která drží od loňského prosince většinu v parlamentu a spřádá plány na sesazení prezidenta. V jihoamerické zemi tak roste politické napětí a sociální nepokoje, při kterých umírají lidé.