Jediné bohatství zbídačené Venezuely. Krvavé zlato z džungle je vykoupené i mučením

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 5. 2020 13:56
Hluboko v džungli na jihu Venezuely se skrývá jediné bohatství, které zbídačená země ještě vlastní. Ze stovek dolů dělníci fárají zlato, nejcennější a jediné platidlo, za které si vláda Nicoláse Madury kupuje loajalitu vojáků i zahraničních přátel. Moc jich už nemá. Zlatem platí Íránu, který tento týden do země dovezl palivo. Nově se Venezuela domluvila s OSN, že za zlato nakoupí jídlo a léky.
I takhle můžou vypadat následky nelegální těžby zlata v pralese.
I takhle můžou vypadat následky nelegální těžby zlata v pralese. | Foto: Reuters

Kdysi bohatá země s největšími zásobami ropy na světě dostatek paliva, jídla ani léků nemá. Obyvatelé Venezuely jsou zbídačení hlubokou ekonomickou krizí a pandemií koronaviru.

Zlato je to jediné, co zemi zbývá. Asi 31 tun tohoto drahého kovu má Venezuela uložené v britské centrální bance. Na začátku května si žádala, aby mohla část prodat, ale banka to odmítla. Británie stejně jako dalších asi 60 zemí světa neuznává Nicoláse Madura jako venezuelského prezidenta po zřejmě zmanipulovaných a hlavně nedemokratických volbách před dvěma lety.

S posvěcením od OSN chce nyní Venezuela z prodeje zlatých cihliček uložených v Británii nakoupit potřebné potraviny a léky. Jestli ale britská centrální banka zlato kvůli tomu uvolní, stále není jisté.

Na zlato Nicolás Maduro v posledních letech spoléhá. Tvrdí, že má Venezuela jedny z největších zásob zlata na světě. Na jihu země podél řeky Orinoko vytvořil rozsáhlou oblast určenou k těžbě, ze které by chtěl podle plánu z roku 2018 vytěžit desítky tisíc kilogramů zlata ročně.

Krvavé zlato z džungle

Jde o říční oblast v džungli táhnoucí se od brazilské hranice až k té kolumbijské. Je to místo, kde kousky zlata nahradily téměř bezcennou venezuelskou měnu. Ceny v obchodě nebo u holiče se udávají ve zlatě.

Je to ale také jedno z nejnebezpečnějších míst ve Venezuele. Na většinu dolů dohlíží armáda, nejmocnější síla v zemi. Honba za zlatem se podle mezinárodních lidskoprávních organizací jako například Human Right Watch vymkla kontrole. Podobně zvykem tomu bývá v chudých zemích se slabou vládou a nerostným bohatstvím.

Horníci v dolech pracují nepřetržitě a zlato musí odevzdávat místním bossům. "Mučí vás, mrzačí, klidně zabijí a shodí do šachty," popsal jeden z horníků americké stanici CNN tresty, kterými ozbrojenci vyhrožují těm, kdo neodevzdá podíl v dostatečné výši.

Ačkoliv se vláda snažila nalákat zahraniční společnosti, těžba zlata zatím přilákala mnoho zločineckých skupin a kartelů, a to i z ciziny. Pronikají sem například gerilové ozbrojené skupiny z Kolumbie. Většina těžby je nelegální. Těžaři pronikají do pralesa, ničí přírodu a ohrožují domorodé obyvatelstvo.

Hluboká krize

"Stejně jako krvavé diamanty (v Africe - pozn. red.) je zlato vytěžené ve Venezuele mimo jakýkoliv protokol. Je to krvavé zlato," řekl americké stanici CNN bývalý šéf venezuelské zpravodajské služby Manuel Cristopher Figuera.

Venezuela se už několik let topí v hluboké hospodářské, politické i humanitární krizi, z níž mnozí viní vládu Nicoláse Madury, který v čele země stojí sedm let. Kvůli represím a nedostatku základních životních potřeb uteklo za tu dobu ze země na pět milionů lidí. Od roku 2016 má ve venezuelském parlamentu většinu opoziční koalice vedená Juanem Guaidóem. Maduro ale s pomocí soudu činnost parlamentu od té doby blokuje.

Guaidó se do čela opozice postavil loni v lednu a prohlásil se prozatímním prezidentem Venezuely. Od té doby ho uznalo kolem šedesáti zemí světa včetně USA a Česka. Maduro už čelil několika pokusům o svržení, ale stále se drží u moci díky loajální armádě.

 

Právě se děje

Další zprávy