"Poslanec Gilber Caro nikdy neměl být uvězněn," uvedli představitelé parlamentu na twitteru. "Dnes se dostává z vězení, ale stejně jako všichni ostatní Venezuelané stále není svobodný," dodali s odkazem na Madurovy nedemokratické praktiky.
Socialistický vůdce si prakticky přisvojil pravomoci demokraticky zvoleného parlamentu, když vytvořil ústavodárné shromáždění naplněné loajálními lidmi, které paralyzovalo činnost původního zákonodárného sboru. Shromáždění na žádost Madurovi poplatného nejvyššího soudu zbavilo imunity již na dvě desítky poslanců, které se režim pokouší stíhat zejména za podporu snahy opozičního lídra Juana Guaidóa. Ten se v lednu s odkazem na nedemokratičnost Madurova zvolení prohlásil z pozice předsedy parlamentu prozatímním prezidentem a koncem dubna vyzval lid a armádu ke svržení autoritářského vládce.
Caro, který již v předchozích dvou letech strávil 18 měsíců ve vězení, byl v pondělí propuštěn z ústředí venezuelské tajné služby Sebin. Spolu s ním se na svobodu dostali i dva další opoziční aktivisté blízcí Guaidóovi.
Lidskoprávní komisařka OSN Bacheletová, která zadržování oponentů Madurova režimu opakovaně kritizovala, se chce tento týden ve Venezuele přesvědčit o podrobnostech jejich případů. Má v plánu promluvit jak s Guaidóem, tak s Madurem.
Podle opozice zatím stále zůstává za mřížemi několik politiků či aktivistů zadržených v posledních týdnech, včetně místopředsedy parlamentu Edgara Zambrana či šéfa Guaidóova úřadu Roberta Marrera.
Madurovi, který je prezidentem od roku 2013, se daří držet u moci díky potlačování opozice a díky armádě, jejíž velení si z velké části koupil i funkcemi v řadě státních podniků. Vojáci i důstojníci, kteří projevili nesouhlas s Madurovou politikou, skončili ve vězení.
Špatná hospodářská politika Madura a jeho předchůdce Huga Cháveze stojí podle opozice i ekonomů za kolapsem hospodářství, kvůli němuž zemi trápí hyperinflace i nedostatek základního zboží.