Venezuela otevřela hranici s Brazílií. Slíbili, že nebudou intervenovat, řekl Maduro

ČTK ČTK
10. 5. 2019 21:52
Venezuelská vláda v pátek otevřela hranice s Brazílií a nizozemským ostrovem Aruba, které uzavřela v únoru poté, co opozice oznámila, že chce přes hranice dostat do země dodávky potravin a léků. Vláda prezidenta Nicoláse Madura tehdy uzavřela i hranici s Kolumbií a humanitární pomoc označila za snahu o americkou a kolumbijskou intervenci. Hranice s Kolumbií zůstane zatím zavřená, uvedla vláda.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

"Dostali jsme záruky, že naše suverenita bude respektována a že nebude zasahováno do záležitostí, které si mají vyřešit Venezuelané," řekl venezuelský ministr průmyslu Tareck El Aissami při oznámení otevření pozemní hranice s Brazílií a námořní hranice s Arubou.

Ministr rovněž uvedl, že hranice s dalšími zeměmi vláda neotevře, dokud tyto země "nepřestanou s nepřátelstvím a agresí". Místní média uvedla, že jde o hranice s Kolumbií a s ostrovy Curaçao a Bonaire, což jsou také nizozemská území v Karibiku.

Madurova vláda hranice v únoru uzavřela poté, co opozice oznámila, že 23. února dostane do země humanitární pomoc a vyzvala na ten den k dalším protivládním demonstracím. Dodávky potravin a léků u hranic pocházely z USA, Kolumbie a dalších zemí podporujících opozici. Maduro pomoc odmítl s tím, že ji Venezuelané nepotřebují, a potraviny označil za "zkažené a kontaminované". Na hranice tehdy poslal vojáky s tím, že humanitární pomoc je snaha o intervenci z USA, které ho chtějí svrhnout.

Na kolumbijsko-venezuelské hranice se tento týden ještě zvýšilo napětí poté, co Bogotá oznámila, že na její území pronikly krátce asi tři desítky venezuelských vojáků. V pátek kolumbijský prezident Iván Duque obvinil venezuelskou vládu, že v příhraniční oblasti poskytuje podporu levicové povstalecké skupině ELN, která vede ozbrojený boj proti kolumbijské vládě. Pro své tvrzení poskytl Duque i důkazy, které ale podle agentury Reuters nelze nezávisle ověřit. Obě země uvedly své armády do stavu nejvyšší pohotovosti.

Napětí mezi Venezuelou a Brazílii vzrostlo letos poté, co v lednu nastoupil do úřadu brazilského prezidenta Jair Bolsonaro. Tento krajně pravicový politik a bývalý armádní důstojník Madurovu vládu ostře kritizuje a zmínil i možnost vojenské intervence.

Většina latinskoamerických zemí, včetně Brazílie a Kolumbie, a také Nizozemsko, stejně jako některé další evropské země, včetně ČR, uznaly od ledna lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa prozatímním prezidentem. Guaidó se jím prohlásil z pozice šéfa parlamentu 23. ledna poté, co poslanci odmítli nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Maduro nazývá Guaidóa loutkou Spojených států, které se ho snaží pučem připravit o moc.

 

Právě se děje

Další zprávy