Madurův režim zrušil imunitu sedmi opozičním poslancům, jsou obviněni z velezrady

ČTK ČTK
8. 5. 2019 7:17
Venezuelské ústavodárné shromáždění ovládané socialistickým prezidentem Nicolásem Madurem v úterý zrušilo imunitu sedmi opozičním poslancům, kteří minulý týden podpořili výzvu opozičního vůdce Juana Guaidóa ke svržení vlády. Informovala o tom agentura AFP, podle níž tento krok otvírá cestu ke stíhání opozičních politiků.
Zrušení imunity se týká sedmi opozičních poslanců, kteří minulý týden podpořili výzvu opozičního vůdce Juana Guaidóa ke svržení vlády.
Zrušení imunity se týká sedmi opozičních poslanců, kteří minulý týden podpořili výzvu opozičního vůdce Juana Guaidóa ke svržení vlády. | Foto: Reuters

Jejich "parlamentní imunita byla zrušena", oznámil předseda ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello po hlasování orgánu, který zcela ovládají Madurovi věrní.

Poslanci Edgar Zambrano, Henry Ramos Allup, Luis Florido, Marianela Magallanesová, Simon Calzadilla, Amerigo De Grazia a Richard Blanco jsou obviněni z velezrady a spiknutí kvůli zmařenému pokusu o převrat z 30. dubna. Venezuelský nejvyšší soud nařídil zahájit trestní stíhání v úterý.

Americký viceprezident Mike Pence mezitím oznámil, že Spojené státy zrušil sankce proti venezuelskému generálovi Manuelu Cristopheru Figuerovi. Bývalý šéf venezuelské zpravodajské služby se minulý týden postavil proti Madurovi.

"Doufáme, že tento krok povzbudí ostatní k následování příkladu generála Cristophera Figuery a dalších příslušníků armády," řekl Pence.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy