Velvyslanci se z KLDR nestahují, Češi pracují normálně

ČTK ČTK
7. 4. 2013 10:12
V sobotu se uskutečnila schůzka velvyslanců zemí Evropské unie
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - V Pchjongjangu podle dostupných informací dál obvyklým způsobem fungují zahraniční zastoupení, ačkoli KLDR kvůli hrozbě války dala státům najevo, že by měly uvažovat o evakuaci svých ambasád.

Problémy nezaznamenalo ani české velvyslanectví. V sobotu se v severokorejské metropoli uskutečnila schůzka velvyslanců zemí Evropské unie, kterou Londýn označil za rutinní jednání.

Kesong, společná průmyslová zóna obou korejských států na území KLDR, se mezitím dál potýká se severokorejskou blokádou.

"České velvyslanectví pracuje normálně," řekl v neděli ČTK diplomat Jiří Hušner z ambasády v Pchjongjangu.

Běžný provoz svého velvyslanectví potvrdila také Čína. Peking, který je hlavním spojencem severokorejského režimu, nicméně vyzval Pchjongjang, aby zajistil bezpečnost čínských diplomatů, čínských občanů i čínských investic.

KLDR, která v posledních dnech zvyšuje tlak na svého jižního souseda a hrozí i preventivním útokem na USA jako na jihokorejského spojence, v pátek vyzvala zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země. Severokorejci prý od středy nebudou schopni zajistit jejich bezpečnost.

"Napětí na Korejském poloostrově neustále roste, což Čína sleduje s vážnými obavami," citovala agentura Reuters prohlášení čínského ministerstva zahraničí.

Stažení neplánuje ani Německo

Podrobnosti o sobotní schůzce unijních velvyslanců, které se vedle Čechů zúčastnili mimo jiné zástupci Británie, Švédska, Polska, Německa či Bulharska, nebyly zveřejněny. Tématem diskuze byla podle Hušnera současná situace v zemi.

Český diplomat zároveň řekl, že je předčasné spekulovat o evakuaci. Stažení nyní neplánuje ani Německo, uvedly v Berlíně diplomatické zdroje.

Čína: žádná země nemá ohrožovat mír

Čínský prezident Si Ťin-pching v neděli na regionálním asijském ekonomickém fóru ve městě Po-ao na jihočínském ostrově Chaj-nan v souvislosti s korejskou krizí prohlásil, že žádná země by neměla ohrožovat světový mír. Bez podrobností ujistil, že Peking bude pracovat na zklidnění situace v oblasti.

Podle AP není jasné, zda měl Si na mysli Severní Koreu, nebo USA, když kritizoval jednostranné kroky ohrožující stabilitu. Ve svém projevu žádný spor neupřesnil, přislíbil ale konstruktivní přístup. "Čína bude s dotčenými zeměmi pokračovat v pokojném řešení rozporů a třenic," řekl Si.

Severokorejci hrozí jihu a USA úderem. Kdo má jaké zbraně a čím udeří?

Sama asijská velmoc vede s několika svými sousedy územní spory. Si podle AP v projevu v tomto směru nenabídl žádný kompromis, zdůraznil však, že Peking bude bránit svou suverenitu a územní celistvost.

Jižní Korea a Spojené státy podle AFP odložily schůzku svých vysokých armádních představitelů plánovanou na polovinu dubna, neboť se Soul obával, že by ji KLDR považovala za provokaci. Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey měl ve Washingtonu jednat se svým jihokorejským protějškem Čong Song-čoem mimo jiné o koordinaci přístupu ke KLDR.

Kesong se zastavuje

V Kesongu, do kterého KLDR již pět dní blokuje vstup jihokorejským zaměstnancům a také vjezd nákladních vozů se surovinami a zásobami, postupně další firmy přerušují výrobu.

Jihokorejské úřady v sobotu oznámily, že provoz kvůli nedostatku materiálu pozastavilo 13 ze 123 firem. V zóně, kde výrobu pro severokorejské zaměstnance zajišťují jihokorejské společnosti, běžně pracuje 53 tisíc Severokorejců a přes 800 členů jihokorejského vedení. Nyní zde pobývá zhruba 500 Jihokorejců.

 

Právě se děje

Další zprávy