* Velmoci chtějí přeorganizovat Mezinárodní měnový fond * Francie chce silné regulace, Bushovy Spojené státy zatím proti * Otazník nad USA: nový prezident vidí ekonomiku jinak nez starý
Washington - Světový hospodářský systém a jeho růst musí být zásadně zreformován, a to tak, aby byla zachována pravidla volného trhu.
Na summitu skupiny G20, tedy devatenácti nejvyspělejších ekonomik světa a Evropské unie, se na tom v americké metropoli dohodli prezidenti států a šéfů vlád, kteří se v tomto formátu sešli vůbec poprvé.
Úsilí G20 má být řízeno snahou o víru v tržní principy, otevřený obchod bez bariér, ale i dohled nad hedgeovými fondy a ratingovými agenturami, stojí v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.
Co je G20
- členové: Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, EU, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, JAR, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA, Velká Británie
- podíl na světové ekonomice: 80 procent obchodu a 90 procent světového HDP
Konkrétní zhruba padesátka opatření by měla být představena na jaře na dalším summitu. Mimo jiné by také mělo dojít na rozsáhlou reformu Mezinárodního měnového fondu, jehož systém řízení je od konce druhé světové války téměř neměnný.
Podle všeho se podařilo summitu G20 potlačit model „regulovaného kapitalismu", který zastávala zejména Francie, jež jménem předsedající země zastupuje celou EU.
USA se ale k jejímu návrhu postavila chladněji, podle Bushe není možné dávat svobodnému trhu krizi za vinu a oklešťovat ho pravidly státního dirigismu.
"Jedním z nebezpečí této krize je, že lidé začnou uplatňovat protekcionistickou politiku," varoval Bush.
Jednání se zúčastnil také český pozorovatel. V Sarkozyho týmu působí náměstek vicepremiéra Vondry Marek Mora, a to z titulu země, která přebírá po Francii předsednictví EU.
Schůzky se naopak nezúčastní Bushův nástupce Barack Obama. Vzhledem k odlišnému ekonomickému programu současného i budoucího prezidenta USA analytici mnoho šancí na úspěch dnešního summitu nedávají.