Podle Bushe pomůže ekonomice volný trh a svobodní lidé

Zahraničí Zahraničí
13. 11. 2008 21:25
Reformy neodmítal, ale musí být rozumné
Podle prezidenta G. W. Bushe zachrání zhroucenou ekonomiku volný trh a svobodní lidé
Podle prezidenta G. W. Bushe zachrání zhroucenou ekonomiku volný trh a svobodní lidé | Foto: Reuters

New York - Podle amerického prezidenta George W. Bushe je řešením současné finanční krize volný trh podpořený rozumnými reformami a svobodní lidé, píše agentura Reuters.

Americký prezident George W. Bush nabídl pevnou obranu systému volného trhu, ale uznal nutnost některých reforem k napravení problémů, které vedly k celosvětové finanční krizi.

„Ačkoli reformy ve finančním sektoru jsou nutné, dlouhodobé řešení současných problémů je udržitelný ekonomický růst. A nejjistější cesta k tomuto růstu je volný trh a svobodní lidé," řekl v předvečer setkání nejvyspělejších a nejrychleji se rozvíjejících ekonomik současného světa G20.

Na setkání G20 se setkali zástupci nejrychleji se rozvíjejících zemi jako je Čína, Indie, Brazílie nebo Jižní Afrika společně s průmyslovými zeměmi takzvané G7.

Společně chtějí hledat řešení současné finanční krize. Vlády již do podpory trhu investovaly stovky miliard dolarů, aby rozhýbaly úvěrové trhy, uklidnily obchodníky a předešli recesi světové ekonomiky.

Některé státy volají po zásadních reformách, prezident Bush ovšem spoléhá spíše na principy volného trhu.

Zároveň také varoval, že krize nebude vyřešena jedním setkáním, ale G20 může stanovit principy pro dát do pořádku jejich vlastní finanční systémy a prodiskutovat způsoby jejich zavádění.

„Odpověď není snažit se znovu vytvořit systém," řekl Bush. „Odpovědí je napravit problém, kterému čelíme, vytvořit reformy, které jsou potřeba, a postoupit dál s principy volného trhu, které přinesly prosperitu a naději lidem na celém světě."

 

Právě se děje

Další zprávy