Velmoci jednaly s Íránem o jádru, jde i o cenu benzínu

ČTK Karel Toman, ČTK
14. 4. 2012 22:55
Podle zpráv z jednání zaznamenaly rozhovory oproti minulosti pokrok
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Istanbul - V tureckém Istanbulu skončilo další kolo rozhovorů mezi Íránem a velmocemi skupiny 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo) o sporném íránském jaderném programu.

Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová jednání podle agentury AP označila za "konstruktivní a užitečné". Diplomaté se dohodli na konání příštího kola rozhovorů 23. května v irácké metropoli Bagdádu. Vstřícnost jednání podle agentury AFP ocenil i íránský vyjednávač pro jaderné otázky Saíd Džalílí.

Ashtonová řekla, že další rozhovory budou vedeny "krok po kroku" a podle zásady vzájemnosti. To prý znamená, že mezinárodní společenství je připraveno Írán odměnit, pokud zmírní obavy, že chce využít svůj jaderný program k výrobě zbraní.

"V daném okamžiku jdou věci dobře," řekl agentuře Interfax z Istanbulu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rybakov, který vede ruskou delegaci na jednáních.

Teherán trvá na výlučně mírovém charakteru svého jaderného programu, Západ má ale podezření, že jde o zástěrku s cílem vyrobit jadernou zbraň. Diplomaté podle agentury Reuters neočekávají od sobotního jednání žádný velký průlom, navzdory prvním prohlášením z rozhovorů, že probíhají otevřeně a věcně.

Vidí v něm ale šanci na obnovení dialogu po 15 měsících a údajně i poslední možnost jak odvrátit hrozbu, že by Izrael přikročil k vojenskému úderu proti íránským jaderným zařízením, aby zabránil svému úhlavním nepříteli v jaderném vyzbrojení.

Krize kolem Íránu je jednou z hlavních příčin nové vlny zdražování ropy, protože EU a Spojené státy uvalily na export íránské ropy embargo.

Čas na taktizování vypršel

Setkání se v Istanbulu konalo v době velkého napětí v regionu. "Jedno je jasné. Čas na taktizování jakéhokoliv druhu už dávno vypršel," zdůraznil německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Minulé kolo rozhovorů se konalo loni v lednu a skončilo bezvýsledně. Za úspěch istanbulské schůzky se předem považovala už dohoda o příštím kole rozhovorů nebo harmonogram dalšího postupu, konstatuje agentura DPA.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy