Íránci přijdou o internet. Nahradí ho "národní síť"

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 4. 2012 9:22
Teherán občany odstřihne od webu, aby je uchránil před vlivem Západu
Definitivně přestřihnout spojení se chystá Teherán v srpnu.
Definitivně přestřihnout spojení se chystá Teherán v srpnu. | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - Íránská vláda přitvrzuje v boji se svobodným přístupem svých občanů k informacím.

Cenzurovaný internet hodlá do srpna, kdy v Londýně začnou olympijské hry, předělat na zcela uzavřený a na světovém webu nezávislý intranet.

Informoval o tom íránský ministr informatiky a komunikačních technologií Reza Taghipour s tím, že nová síť bude čistá - bez "škodlivého" vlivu Západu.

Kromě svobodného přístupu k informacím tak miliony Íránců zřejmě přijdou i o přístup k v zemi velmi oblíbeným a hojně využívaným sociálním sítím i e-mailové korespondenci.

Podle informací BBC využívá internet 13 procent ze 71 milionů obyvatel této blízkovýchodní země.

První fáze projektu začala už po Novém roce, kdy se v Íránu zpřísnila pravidla pro provozování internetových kaváren. Každý uživatel musí udat jak vlastní jméno, tak celé jméno svého otce, adresu, telefonní číslo a číslo občanského průkazu.

Majitelé internetových kaváren museli do svých podniků nainstalovat kamery a po dobu šesti měsíců archivují veškeré údaje z internetových prohlížečů.

V květnu by měla přijít druhá fáze, během níž budou Íránci odstřihnuti od Googlu, Hotmailu nebo služeb společnosti Yahoo!. Tyto světové poskytovatele by měly nahradit Íránská e-mailová služba a vyhledavač.

Ty ale nebude možné využívat anonymně. Uživatelé se budou muset zaregistrovat a počkat na ověření osobních údajů.

Internet jako takový hodlá režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v zemi zahubit v srpnu. "Všichni poskytovatelé budou od té doby nabízet připojení pouze k národnímu internetu," prohlásil Taghipours.

Cenzura na prodej

A důvod? Podle oficiálního stanoviska íránské vlády celosvětový internet propaguje zločinnost, roztříštěnost, šíří nezdravý morální obsah a ateismus. Tomu je prý třeba zabránit.

Nejde o první zprávy o pokusech Íránu znemožnit svým občanům přístup k určitým informacím. V minulosti se objevily zprávy o blokování Facebooku, Twitteru nebo Youtube. Poslední webovou stránkou, kterou nechal Teherán zablokovat, je údajně oficiální web londýnské olympiády.

Podobné pokusy už byly zaznamenány i v dalších zemích, zejména v Číně.

Podle odborníků teď hrozí, že budou Íránci svůj recept na odstřihnutí od internetu "vyvážet" do dalších nedemokratických zemí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy