Atomová hrozba: Světové velmoci se setkají s Íránem

ČTK ČTK
8. 4. 2012 21:47
Šestice zemí bude s Íránem znovu jednat o kontroverzním jaderném programu
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Brusel - Šestice světových mocností bude s Íránem o jeho kontroverzním jaderném programu opět jednat 14. dubna v Istanbulu. Podle agentury Reuters to v neděli oznámila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.

"Doufáme, že tyto rozhovory vytvoří vhodné podmínky pro konkrétní pokrok," řekla šéfka unijní diplomacie, která při jednáních s Íránem zastupuje Spojené státy, Rusko, Čínu, Francii, Británii a Německo.

Podle nejmenovaného amerického činitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, budou Spojené státy a jejich spojenci vyvíjet tlak na Írán, aby zastavil obohacování uranu na vyšší úroveň a okamžitě zavřel podzemní zařízení, kde se toto obohacování provádí.

Íránská strana navrhovala, aby se schůzka konala v Damašku nebo Bagdádu. Zatím poslední jednání Íránu se stálými členy Rady bezpečnosti a Německem se konalo loni v lednu a skončilo neúspěchem.

Podle americké vlády dlouho očekávaná jednání, která se budou příští týden konat v Turecku, mohou být pro Teherán poslední šancí na vyřešení sporu kolem jeho jaderného programu diplomatickou cestou.

Západ a Izrael tvrdí, že Írán se snaží vyrobit jadernou zbraň. To ale Teherán popírá, energii z jádra prý chce používat k výrobě elektřiny.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy