Atomová hrozba: Světové velmoci se setkají s Íránem

ČTK ČTK
8. 4. 2012 21:47
Šestice zemí bude s Íránem znovu jednat o kontroverzním jaderném programu
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Brusel - Šestice světových mocností bude s Íránem o jeho kontroverzním jaderném programu opět jednat 14. dubna v Istanbulu. Podle agentury Reuters to v neděli oznámila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.

"Doufáme, že tyto rozhovory vytvoří vhodné podmínky pro konkrétní pokrok," řekla šéfka unijní diplomacie, která při jednáních s Íránem zastupuje Spojené státy, Rusko, Čínu, Francii, Británii a Německo.

Podle nejmenovaného amerického činitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, budou Spojené státy a jejich spojenci vyvíjet tlak na Írán, aby zastavil obohacování uranu na vyšší úroveň a okamžitě zavřel podzemní zařízení, kde se toto obohacování provádí.

Íránská strana navrhovala, aby se schůzka konala v Damašku nebo Bagdádu. Zatím poslední jednání Íránu se stálými členy Rady bezpečnosti a Německem se konalo loni v lednu a skončilo neúspěchem.

Podle americké vlády dlouho očekávaná jednání, která se budou příští týden konat v Turecku, mohou být pro Teherán poslední šancí na vyřešení sporu kolem jeho jaderného programu diplomatickou cestou.

Západ a Izrael tvrdí, že Írán se snaží vyrobit jadernou zbraň. To ale Teherán popírá, energii z jádra prý chce používat k výrobě elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy