Atomová hrozba: Světové velmoci se setkají s Íránem

ČTK ČTK
8. 4. 2012 21:47
Šestice zemí bude s Íránem znovu jednat o kontroverzním jaderném programu
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Brusel - Šestice světových mocností bude s Íránem o jeho kontroverzním jaderném programu opět jednat 14. dubna v Istanbulu. Podle agentury Reuters to v neděli oznámila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.

"Doufáme, že tyto rozhovory vytvoří vhodné podmínky pro konkrétní pokrok," řekla šéfka unijní diplomacie, která při jednáních s Íránem zastupuje Spojené státy, Rusko, Čínu, Francii, Británii a Německo.

Podle nejmenovaného amerického činitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, budou Spojené státy a jejich spojenci vyvíjet tlak na Írán, aby zastavil obohacování uranu na vyšší úroveň a okamžitě zavřel podzemní zařízení, kde se toto obohacování provádí.

Íránská strana navrhovala, aby se schůzka konala v Damašku nebo Bagdádu. Zatím poslední jednání Íránu se stálými členy Rady bezpečnosti a Německem se konalo loni v lednu a skončilo neúspěchem.

Podle americké vlády dlouho očekávaná jednání, která se budou příští týden konat v Turecku, mohou být pro Teherán poslední šancí na vyřešení sporu kolem jeho jaderného programu diplomatickou cestou.

Západ a Izrael tvrdí, že Írán se snaží vyrobit jadernou zbraň. To ale Teherán popírá, energii z jádra prý chce používat k výrobě elektřiny.

 

Právě se děje

před 54 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy