Peking - Do více než 60 000 učeben, ve kterých bude deset milionů čínských studentů skládat příští týden přijímací zkoušky na národní univerzitu, byly nainstalovány kamery.
Měly by zaručit hladký průběh třídenního přijímacího řízení a hlavně zamezit opisování a podvádění. To je v Číně neodpustitelný zločin. A aby bylo pravidlům fair play učiněno zadost, budou muset letos studenti do tříd vcházet skrze bezpečnostní rámy.
Do místností se nesmí dostat žádná elektronika. Ministerstvo pro veřejnou bezpečnost už vydalo několik varování před podváděním. Na hladký průběh přijímacích zkoušek bude dohlížet také v hojném počtu policie.
V minulosti byli někteří důmyslní studenti přistiženi, jak využívají při testech elektronické pomocníky - telefony napojené na skupinku vysokoškolských studentů zodpovídajících otázky, malé rádiové přijímače a další vymoženosti.
Policie v loňském roce také odhalila ještě propracovanější techniky - například pero s kamerou, jež jsou bezdrátově připojeny k počítači. Pro středoškoláky je úspěch u přijímacího řízení vstupenkou do lepšího života.
Proto je to téměř boj na život a na smrt. Konkurence je veliká, a tak někteří neváhají "vyjít štěstíčku naproti". Ne vždy se to však vyplácí.
V dubnu bylo dokonce osm rodičů a učitelů, kteří pomáhali dětem opisovat, posláno do vězení. Takové případy nejsou nikterak výjimečné.
Ostatně jak na svou obhajobu řekl jeden z otců, chtěl synovi jen zajistit nadějnou budoucnost. Soud podvádění kvalifikoval jako porušení státního tajemství a zúčastněným rodičům rozdal tresty od 6 měsíců do tří let vězení.