Velitel sil USA v Afghánistánu skončil, sepsul vládu

Martin Novák Martin Novák
23. 6. 2010 19:30
Generál McChrystal zesměšňoval viceprezidenta Bidena a velvyslance USA v Kábulu
Stanley McChrystal nastupuje v Afghánistánu do helikoptéry Black Hawk.
Stanley McChrystal nastupuje v Afghánistánu do helikoptéry Black Hawk. | Foto: Reuters

Washington - Velitel jednotek NATO a Spojených států v Afghánistánu generál Stanley McChrystal ve své funkci skončil. Odvolal jej prezident Barack Obama.

Dnes se ve Washingtonu sešel na půl hodiny s prezidentem a podával vysvětlení k rozhovoru, který poskytl hudebnímu časopisu Rolling Stone.

Pětapadesátiletý McChrystal v rozhovoru kritizoval a zesměšňoval některé členy Obamovy administrativy a také amerického velvyslance v Kábulu.

O viceprezidentu Bidenovi kupříkladu prohlásil: "Joseph Biden? Kdo to je?" Uvedl také, že maily, které dostává od zvláštního amerického vyslance pro Afghánistán a Pákistán Richarda Holbrooka, by nejraději vůbec neotvíral.

Velvyslanec USA v Kábulu Karl Eikenberry se podle McChrystala stará hlavně o to, aby vypadal dobře v knihách o historii. Nejprve prý velitelovu strategii, spočívající v navýšení počtu vojáků v Afghánistánu, podporoval, pak otočil o 360 stupňů.

Velitel vojsk USA a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal (vpravo) se prý ještě nerozhodl, zda má smysl jednat s Omarem.
Velitel vojsk USA a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal (vpravo) se prý ještě nerozhodl, zda má smysl jednat s Omarem. | Foto: Reuters

V rozhovoru si přisadil i jeden z McChrystalových kolegů, když Obamova poradce pro bezpečnost, vysloužilého generála Jamese Jonese, označil za klauna, který "zůstal trčet někde v roce 1985".

McChrystal se už za své výroky omluvil a uvedl, že se dopustil chyby, neboť se řídil "špatným úsudkem". Podle zdrojů z Bílého domu ovšem Obama doslova zuřil, ministr obrany Robert Gates označil generálovy výroky za "obrovskou chybu".

Agentura AP i televize CNN oznámily, že McChrystal téměř jistě nabídne svoji demisi a prezident ji příjme, protože nemůže akceptovat, aby voják takovýmto způsobem hovořil o svých nadřízených. A to se také následně stalo.

Americká armáda je v Afghánistánu už devátým rokem. Taliban se zatím nedaří - i přes vyslání dalších 30 tisíc vojáků, o kterém Obama rozhodl loni v prosinci - neutralizovat.

Nyní v zemi působí na 90 tisíc amerických vojáků, první z nich mají podle plánu odejít domů v červenci příštího roku.

Válka už je mezi Američany dost nepopulární a na Obamu padá kritika, že konec bojů a stabilita Afghánistánu jsou stále v nedohlednu.

Barack Obama s vojáky v Afghánistánu.
Barack Obama s vojáky v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Neúspěchy Stanleye McChrystala kontrastují s výsledky, kterých dosáhl v posledních třech letech v Iráku tamní velitel amerických sil generál David Petraeus. Tomu se pomocí vyslání dalších vojáků a také dohod s iráckými povstalci podařilo bezpečnostní situaci v zemi výrazně zlepšit. A právě ten má McChrystala nahradit, napsala CNN.

McChrystala se na dálku zastal afghánský prezident Hamíd Karzáí, který prohlásil, že generál má jeho plnou důvěru a nebylo by nyní dobré nejvyšší americké velení v zemi měnit.

Očividně afghánský prezident nemá na rozhodování v Bílém domě takový vliv, aby to generála zachránilo.

Mezi Obamou a McChrystalem panovalo napětí už delší dobu. Prezident se loni dlouho rozmýšlel, zda generálovu výzvu k posílení jednotek v Afghánistánu vyslyší a odmítal v této věci jakýkoliv nátlak.

 

Právě se děje

Další zprávy