Afghánský prezident zveřejnil plat, bere 11 tisíc korun

Zahraničí Zahraničí
20. 6. 2010 16:41
V zemi "prorostlé" korupcí je 11 tisíc Kč pětinásobkem průměrné měsíční mzdy
V zemi "prorostlé" korupcí bere prezident pětinásobek průměrné měsíční mzdy
V zemi "prorostlé" korupcí bere prezident pětinásobek průměrné měsíční mzdy | Foto: Reuters

Kábul - Afghánský prezident Hamíd Karzáí si za měsíc oficiálně vydělá v přepočtu 11 tisíc korun. V zemi je to pětinásobek průměrné měsíční mzdy.

Z prohlášení o Karzáího majetku, které v neděli vydal národní kontrolní a protikorupční úřad, vyplývá, že na bankovním kontě nemá ani 20 000 dolarů (416 000 korun) a nevlastní žádné pozemky ani nemovitost.

Jen pro srovnání: Roční příjem amerického prezidenta Baracka Obamy je například zhruba 400 000 dolarů (přes osm milionů korun), britského premiéra Davida Camerona zhruba poloviční.

V dokumentu, který prezident podepsal, se píše, že má na dvou německých kontech u Commerzbank 15 325 eur (402 000 korun) a 134 dolarů (2700 korun).

Korupce kam se podíváš

Jaký je majetek Karzáího bratrů a dalších příbuzných, ale z dokumentu vyčíst nejde. Někteří z nich podnikají v Afghánistánu i v cizině.

Afghánistán je kvůli trvalým bojům s radikály stále nebezpečnou zemí, ale civilisté si nejčastěji stěžují hlavně na všudypřítomnou korupci.

Protikorupční úřad má přehled o příjmech asi 2000 nejvyšších představitelů, k nimž kormě prezidenta patří poslanci, ministři, vysocí armádní a policejní důstojníci a také zástupci provincií. Tento týden začnou být zveřejňovány informace o jejich majetku.

Foto: Reuters

Všichni, kdo úřadu nějaké informace zatajili, mohou být stíháni.

Kde jsou stamiliony?

Podle některých informací vlastní několik vysokých současných i bývalých politiků, mezi nimi i dva z Karzáího zástupců, nemovitosti a majetky za desítky milionů dolarů v Afghánistánu i v cizině.

Někteří z nich se podíleli na sjednávání kontraktů se zahraničními armádami. Policie nyní kvůli podezření z korupce vyšetřuje 17 současných a bývalých ministrů.

Karzáí sice přiznává, že v Afghánistánu existuje korupce, avšak západní sdělovací prostředky prý její míru zveličují. Podle něj je jejím největším zdrojem špatná kontrola miliard dolarů z kontraktů sjednaných na pomoc Afghánistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy