Na hlavě mají legrační chundel a vydávají štěkavé skřeky. Tak popsali domorodí obyvatelé horské oblasti Tanzanie místní opičky. Přírodovědci jim moc nevěřili, protože v této africké zemi koluje spousta zkazek o roztodivných živočiších. Loni v létě ale hned dva výzkumné týmy narazily na opice, které dosud žádný vědec nepopsal.
Nový rod
Americký vědecký časopis Science nyní informoval, že jde o nový rod lidoopů. Na základě prvních fotografií experti zprvu tyto opice považovali za příbuzné mangabejů a pojmenovali je Lophocebus kipunji (mangabej kipundži). Po roce dalších zkoumání se ale ukázalo, že se vědci zmýlili. Ve skutečnosti totiž neobjevili jen nový druh, ale i zcela nový opičí rod.
"To je velmi vzrušující. Znamená to, že věk objevů rozhodně ještě není pryč," věří americký expert přes opy William Stanley. "To, že jsme našli nový rod nejprobádanější skupiny savců, ukazuje, kolik se ještě o rozmanitosti druhů na zemi musíme naučit," doplnil další vědec Link Olson.
Když jeden ze zástupců nově objeveného rodu malých lidoopů spadl jistému tanzanskému rolníkovi do studny a utopil se, američtí vědci si jej odvezli do laboratoře ve Spojených státech. Důkladně prozkoumali jeho lebku, kosti, kůži i svalovou tkáň. S pomocí genetické analýzy pak zjistili, že opička, kterou mají před sebou, není s mangabeji příbuzná. Ostatně proti tomu hovořila i její neobvykle černá oční víčka. Blíže už mají tyto opice k paviánům, ale i od těch se zřetelně liší tělesnou stavbou.
Domorodci jim říkají "kipundži"
Výsledek bádání byl jasný - opičky žijící v Tanzanii tvoří nový rod a nutně potřebují nové jméno. Hora Rungwe, kde byli tito lidoopi poprvé pozorováni, posloužila k vytvoření rodového názvu Rungwecebus.
Celý vědecký název těchto opic, žijících ve skupinách v korunách stromů, teď zní Rungwecebus kipunji, oznámili s konečnou platností vědci kolem Tima Davenporta z tanzanské společnosti pro ochranu přírody.
Domorodci jim ale nejspíš budou nadále říkat prostě "kipundži". Radost z nově objeveného rodu poněkud kalí obava o jeho přežití, protože podle odhadů má jen kolem tisícovky příslušníků.
Více informací o opičkách kipunji naleznete ZDE
Přirozenými nepřáteli těchto plachých zvířat jsou orli a leopardi, ale nejvíce je ohrožují lidé. Někteří loví opice pro maso, nepřímo je ničí také pokračující kácení lesů, v nichž žijí. Ochránci přírody teď prosazují, aby byl Rungwecebus kipunji zařazen mezi ohrožené druhy.