Vedení africké ANC řeší, jak odvolat do korupčních skandálů zapleteného prezidenta Zunu

ČTK ČTK
11. 2. 2018 16:50
Jihoafrického prezidenta Jacoba Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se týká renovace jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.
Jacob Zuma
Jacob Zuma | Foto: Reuters

Johannesburg - Vedení jihoafrické vládní strany Africký národní kongres (ANC) se v pondělí sejde, aby dokončilo proces předání moci od dosavadního prezidenta Jacoba Zumy. Informoval o tom viceprezident Cyril Ramaphosa.

Zuma čelí stále většímu tlaku, aby kvůli rozsáhlým korupčním skandálům odstoupil. Očekává se, že ho v čele státu nahradí právě Ramaphosa.

Jak viceprezident v neděli uvedl, je mu jasné, že Jihoafričané chtějí, aby vedení země vyřešilo své problémy. Právě to podle něj plánují vůdci strany ANC. Debaty, které strana se Zumou vede, by podle Ramaphosy měly mít za cíl přispět ke sjednocení Jihoafričanů. Opozice nicméně již soukromé rozhovory mezi Ramaphosou a Zumou kritizovala.

Obává se, že současný prezident bude výměnou za své odstoupení žádat imunitu pokud jde o případná budoucí trestní stíhání kvůli jeho aférám.

Zuma vyjednával se stranickými činiteli mimo jiné i minulý víkend a podle jihoafrických médií odmítl z funkce odejít. Někdejší člen ANC Julius Malema, který stojí v čele opozice, na twitteru tehdy napsal, že Zuma svým spolustraníkům řekl, že ho budou muset sesadit, pokud ho jako prezidenta nechtějí, neboť on rezignovat nehodlá.

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se týká renovace jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Zumův prezidentský mandát v řádném termínu končí v roce 2019. ANC, která má v parlamentu většinu, ale prezidenta může sesadit. Podle ústavy tak může učinit procesem impeachmentu, nebo vyslovením nedůvěry.

 

Právě se děje

Další zprávy