Vědci z NASA objevili 20 planet, na kterých by mohl být život. Jedna z nich je jako "ledová Země"

Barbora Vrbíková Barbora Vrbíková
3. 11. 2017 18:46
Vědci z NASA zanalyzovali data z vesmírného teleskopu Kepler a odhalili 20 nových planet, na kterých by mohly být podmínky vhodné pro život. Jedna z planet je podobně velká jako Země a jeden "rok" na ní trvá 395 dní. Akorát ji pokrývá ledová tundra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Jmenuje se KOI-7923.01, je velká téměř jako Země, ale je na ní nesnesitelná zima.

Jde o jednu z dvacítky planet mimo sluneční soustavu (tzv. exoplanet), jejichž existenci teď odhalili vědci z NASA, když zanalyzovali data z teleskopu Kepler. Na všech planetách by podle amerického vesmírného úřadu mohly být podmínky vhodné pro život.

Mezinárodní tým vědců analyzoval záběry, které teleskop zachytil v letech 2009 až 2013.

Pokud se jejich předpoklady potvrdí, zvýší se počet potenciálně obyvatelných exoplanet ze současných 30 na 50.

Nové exoplanety, které teď vědci zkoumají, obíhají kolem hvězd podobných našemu Slunci.

Délka jejich oběžných drah se pohybuje v rozmezí několika zemských týdnů až měsíců - nejdelší oběhnutí planetě zabere 395 dní, nejkratší pak 18 dní. Velikostí se tělesa podobají Zemi.

"Ledová Země"

Jednou z nejzajímavějších objevených exoplanet je zmíněná KOI-7923.01, uvedl pro vědecký server New Scientist vedoucí týmu Jeff Coughlin.

"Kdybyste si museli vybrat jednu planetu, na kterou byste měli poslat kosmickou loď, tahle by nebyla špatnou volbou," řekl.

KOI-7923.01 je jen o něco menší než Země a oběhne svou hvězdu za 395 zemských dní.

Podle vědců ji pravděpodobně pokrývá ledová tundra, která ale není tak zmrzlá, aby v ní nemohl existovat život. Planeta je totiž zřejmě dostatečně velká a teplá na to, aby se na ní udržely zásoby vody.

Nižší teplotu planety způsobuje jednak její větší vzdálenost od hvězdy, kterou obíhá, a jednak nízká teplota samotné hvězdy.

Velmi slibný objev

Podle Coughlina jsou šance, že by objevené planety byly vhodné pro život, velmi vysoké.

Zdůraznil však, že jeho tým musí ještě pokračovat ve svých analýzách. Kvůli předčasnému ukončení provozu teleskopu Kepler a kvůli délce oběžných drah některých exoplanet nemají vědci k dispozici dostatek záběrů.

Podle Abela Mendeze, který vede jednu z laboratoří portorické observatoře Arecibo, se ale může jednat o jeden z nejslibnějších objevů exoplanet, na kterých by mohl existovat život. Poukazuje přitom na délku jejich oběžné dráhy a na podobnost hvězd, kolem kterých obíhají, Slunci.

Simulace průletu neznámého vesmírného objektu A/2017 U1 kolem Země. | Video: NASA.gov
 

Právě se děje

Další zprávy