První návštěva z dalekého vesmíru? Záhadné těleso z jiné sluneční soustavy proletělo kolem Země

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 31. 10. 2017 13:33
Teleskopy v observatoři na americkém souostroví Havaj zachytily neznámý objekt o průměru asi 400 metrů, který se pohybuje naší sluneční soustavou rychlostí 25,5 kilometru za vteřinu. Astronomové teď zkoumají, zda je záhadným vetřelcem kometa, nebo asteroid. Vědci z americké vesmírné agentury NASA předpokládají, že neznámé vesmírné těleso sem zamířilo z jiné sluneční soustavy.
Planetu Zemi objekt bezpečně minul. | Video: NASA.gov

Pasadena - Doposud záhadný vetřelec z jiné sluneční soustavy se objevil v blízkosti Země.

Jde o neznámou kometu, nebo o asteroid? S tím si teď lámou hlavu astronomové na celém světě.

Americká vesmírná agentura NASA zatím neví, odkud malé, rychle se pohybující vesmírné těleso přicestovalo. 

Pokud se tento předpoklad potvrdí, půjde o první mezihvězdný objekt, který astronomové pozorovali a potvrdili.

Čekali jsme desetiletí 

"Na tento den jsme čekali celá desetiletí," uvedl Paul Chodas z Centra pro studium objektů (CNEOS) v blízkosti Země, které je součástí NASA.

"Dlouho jsme předpokládali, že takové objekty existují - asteroidy nebo komety pohybující se mezi hvězdami a příležitostně procházející sluneční soustavou -, ale toto je první případ, který jsme zachytili," pokračuje Chodas.

"Zatím vše naznačuje, že to je mezihvězdný objekt, ale potřebujeme více dat, abychom to mohli potvrdit," citoval Chodase server CNN.

Neznámý objekt dostal provizorní název A/2017 U1.

Podle expertů, kteří sledují vesmírná tělesa pomocí teleskopů, má průměr méně než 400 metrů a pohybuje se vesmírem rychlostí 25,5 kilometru za vteřinu.

A/2017 U1 poprvé zaznamenal 19. října Rob Weryk z Havajské univerzity v observatoři na ostrově Maui.

"Jeho pohyb neodpovídal asteroidu ani oběžné dráze komety z naší sluneční soustavy," cituje Weryka na svém webu NASA. "Tento objekt pochází odněkud zvnějšku naší sluneční soustavy," dodává.

Ať už je to asteroid, nebo kometa, planetu Zemi neohrožuje.

Podle výzkumníků z NASA minul neznámý vetřelec bezpečně Zemi ve vzdálenosti asi 24 milionů kilometrů. To je zhruba šedesátkrát víc, než je vzdálenost Země a Měsíce.

Objekt nyní směřuje k souhvězdí Pegas a potom opustí naši sluneční soustavu.

"Pohybuje se extrémně rychle a v takové trajektorii, že můžeme s jistotou říci, že tento objekt je na cestě z naší sluneční soustavy a už se nevrátí," řekl Davide Farnocchia z centra CNEOS.

Vědci objevili gravitační vlny předpovězené Albertem Einsteinem. Ve stejnou dobu jako světlo ze stejné vesmírné události. | Video: Reuters, NASA, ESA
 

Právě se děje

před 23 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy