Vědci varují: led na Kilimandžáru začal tát rychleji

hp
3. 11. 2009 12:08
Za devět let zmizela z hory pětina ledu, uvádí nová studie.
Nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro.
Nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro. | Foto: Reuters

Praha - Ledovec na vrcholu africké hory Kilimandžáro taje čím dál rychleji, od roku 2000 svůj objem zmenšil o 26 procent. 

Zjistili to američtí vědci, kteří tání ledovce popsali ve studii zveřejněné v úterním vydání magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědci sledovali velikost ledovce na této nejvyšší africké hoře od roku 2000. Jak uvedl pro list New York Times jeden z autorů studie a zároveň geolog z Massachusettské univerzity Douglas R. Hardy, fotografie, které na hoře pořídili, ukazují, že se ledovec zmenšuje jak rozlohou, tak i co se týče tloušťky ledu.

Podle vědců zmizelo od roku 1912 osmdesát pět procent ledovce, který vršek Kilimandžára pokrývá. Autoři studie se ale neshodli na tom, jak moc je tání ledovce důsledkem lidské činnosti způsobující globální oteplování nebo dalších klimatických jevů.

Hlavní autor studie a odborník na ledovce ze státní univerzity v Ohiu Lonnie G. Thompson považuje tání ledovce v posledních letech za naprosto ojedinělé. Podle jeho výzkumu takovéto rychlé tání hora nezaznamenala přes jedenáct tisíc let.

Podle jiného specialisty na ledovce Georga Kasera je však ledovec starý jen několik stovek let a během staletí se objevoval a zase mizel. Jeho zmenšování pak nepřisuzuje oteplování atmosféry, ale spíše poklesu vlhkosti.

Tání ledovce na Kilimandžáru dává Thompson naopak do souvislosti s ostatními tajícími ledovci v Indonésii, jižní Americe či v Himálajích a přisuzuje ho globálnímu oteplování.

Na jeho hrozbu chtěla poukázat i nepálská vláda. Ta před mezinárodní konferencí o změnách klimatu, která se má konat v prosinci v dánské Kodani, demonstrativně uskutečnila jedno ze svých zasedání na samém vrcholu Mount Everestu.

 

Právě se děje

Další zprávy