Vědci u dětí v Africe spustí pokusnou léčbu viru HIV

ČTK ČTK
27. 10. 2013 15:33
U nyní tříleté holčičky nasazením agresivních léků vir do velké míry zneškodnily.
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Vědci se chystají v Africe počátkem příštího roku za podpory Spojených států spustit rozsáhlou studii, která má ověřit novou metodu likvidace viru HIV u novorozenců.

Informovala o tom agentura DPA.

Američtí lékaři na jaře oznámili, že se jim podařilo u nyní již tříleté holčičky nasazením agresivních léků zneškodnit vir HIV do takové míry, že ho kontrolní testy nedokážou zjistit.

O vyléčení dívky ale nehovoří, neboť stále není jasné, odkdy a za jakých podmínek je možné člověka s HIV považovat za uzdraveného.

Připravovaný léčebný program se má zaměřit na jižní Afriku, případně na jiný africký region, který se potýká s vysokou mírou populace nakažené HIV.

Podle Anthonyho Fauciho, ředitele amerického výzkumného institutu pro nemoc AIDS, bude cílem zjistit, zda i u jiných novorozenců je možné zabránit usazení viru HIV v takzvaných spících buňkách. Právě ty se totiž většinou při vysazení léčby aktivují. Vir HIV způsobuje ztrátu imunity člověka a vede k propuknutí nemoci AIDS.

Výjimečný případ

Případ z amerického státu Mississippi, který se odehrál před třemi roky, je výjimečný. Americké matky s HIV běžně během těhotenství užívají léky, které v mnohých případech dokážou zabránit přenosu nákazy na plod.

Foto: Reuters

U mississippské matky se tak ale nestalo, neboť u ní lékaři zjistili HIV až během porodu. Odborníci u novorozence ale nečekali na testy přítomnosti HIV a přistoupili k "agresivní" léčbě, kdy do 30 hodin od porodu nasadili trojici silných léčiv.

Již do měsíce se virus v těle dostal na takovou úroveň, že nebyl zjistitelný. Léčba pokračovala dalších 17 měsíců, kdy lékaři ztratili s holčičkou kontakt. Za zhruba deset měsíců se do jejich péče dívka opět vrátila. Rozbory u ní nadále nedokázaly HIV odhalit, ačkoli matka medikamenty svému dítěti vysadila.

"Chceme zůstat velmi opatrní. Nazýváme to remisí, protože chceme dítě sledovat delší dobu a zcela se ujistit, že se vir neobjeví," prohlásila expertka na AIDS Katherine Luzuriagaová z univerzity v Massachusetts. Remisní stav znamená, že pacient nemá žádné příznaky nemoci, jejíž přítomnost se stále předpokládá. Lékaři prozatím označují dívku za "funkčně vyléčenou".

Za prvního člověka, který se zbavil nákazy HIV, je považován Timothy Ray Brown, známý jako "berlínský pacient". U něj se před pěti lety výsledku dosáhlo složitou léčbou leukemie. Zahrnovala zničení jeho imunitního systému a transplantaci kostní dřeně od dárce se vzácnou genetickou odchylkou, která zaručuje odolnost vůči infekci HIV.

 

Právě se děje

Další zprávy