Londýn - Krize střední věku není žádný mýtus, ale empiricky ověřený fakt. Podle nové studie britských a amerických vědců prováděné v osmdesáti zemích světa mají ženy i muži po čtyřicítce jedno společné.
Nespokojenost s vlastním životem přináší deprese nehledě na postavení, zdravotní stav a rodinné zázemí.
Většina lidí upadá do krize pozvolna. Nikoliv během jednoho roku, varují vědci.
Život jako na houpačce
Podle článku uveřejněného v odborném časopise Social Science & Medicine je náš život jako na houpačce.
Zatímco ve dvaceti je většina lidí šťastná a vidí svou budoucnost pozitivně, po čtyřicítce se vše mění. V padesáti se z krize dostáváme a teprve po sedmdesátce se údajně vrací bezstarostnost a štěstí náctiletých.
"S pozoruhodnou pravidelností se po celém světě ukazuje, že štěstí a duševní rovnováha se věkem mění," odcitovala agentura Reuters spolutvůrce studie Andrewa Oswalda z univerzity v britském Warwicku.
"Stává se to mužům i ženám, svobodným i ženatým, bohatým i chudým, těm, kteří mají děti i bezdětným," říká. "Nikdo neví, proč tomu tak je."
Po čtyřicítce je to nejhorší
Vědci, kteří analyzovali data o depresi, úzkosti a duševním zdraví u dvou milionů lidí v 80 zemích světa, tvrdí, že pravděpodobnost depresí se zvyšuje s věkem a vrcholu dosahuje právě po čtyřicítce.
Jinak je tomu pouze v rozvojových zemích, kde lidi trápí mnohdy jiné, životně důležité otázky, dodává David Blanchflower z univerzity v Dartmouthu.
Hypotézy, proč ke krizím dochází, přesto existují. Jednou z možností je, že v tomto věku si řada lidí uvědomí, že nestihne realizovat řadu věcí, které měli v plánu, tvrdí vědci.
Popřípadě začnou příliš brzy bilancovat svůj život, což je spojeno především s případy úmrtí jejich vrstevníků.