Houston - Vědci z Houstonské univerzity objevili na dně Pacifiku gigantickou sopku o rozloze 311 tisíc čtverečních kilometrů.
Vulkán, který je zdaleka největším na Zemi, se nachází 1600 kilometrů východně od japonského pobřeží, v hloubce téměř dvou kilometrů pod hladinou.
Nově objevený Tamu Massif snese srovnání i s největší sopkou sluneční soustavy - marťanským Mons Olympusem. Ten se ale tyčí do výšky 26 kilometrů nad okolní krajinou.
Pro představu: Největší aktivní vulkán na Zemi se rozléhá na 5180 čtverečních kilometrech. "Jeho tvar je odlišný od všech ostatních, které jsme na zemi objevili, velmi pravděpodobně nám může pomoci pochopit, jak se takto masivní sopky tvoří," vysvětlil CNN význam objevu vedoucí týmu amerických badatelů William Sager.
Svému objevu věnoval dvacet let práce.
Stáří sopky Tamu Massif geologové odhadují na 130 až 145 milionů let. Jedná se pravděpodobně o výsledek erupce s následným "slitím" několika vulkánů. K obavám, že by se mohl probudit a vyvolat smrtonosnou vlnu tsunami, není důvod, píše server Digitaljournal.com. Sopka totiž vyhasla několik milionů let poté, co se zformovala.
Sopka byla pojmenována po univerzitě, jejíž pracovníci ji objevili. Tamu je totiž její zkratka - Texas A&M University.
Informace o objevu amerických vědců přichází krátce poté, co Britové pod ledem v Grónsku našli 800 metrů hlubokou obří soutěsku podobnou Grand Canyonu.