Vědci nepředpověděli zemětřesení, skončili ve vězení

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2012 20:46
Geologové a seizmologové nevarovali obyvatele italské L´Aquily před katastrofou
Následky zemětřesení byly tragické
Následky zemětřesení byly tragické | Foto: Reuters

Řím - Italský regionální soud poslal do vězení šestici vědců a bývalého vládního úředníka. Za "mnohonásobné zabití" jim vyměřil šest let vězení, napsal server BBC.

Podle verdiktu se zločinu dopustili pár dnů před ničivým zemětřesením ve městě L´Aquila. Otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice si tehdy vyžádaly 309 mrtvých a obrovské materiální škody.

Obžaloba mužům kladla za vinu, že katastrofu nepředpověděli a obyvatele postižené oblasti nevarovali před nebezpečím. A navrhovala čtyři roky žaláře. Soudce Marco Billi jim nicméně vyměřil polovinu maximální sazby.

Kapacity na lavici obžalovaných

Geologové a seizmologové podle soudu pochybili na schůzce, k níž došlo 31. března 2009, tedy necelý týden před katastrofou. Experti se tehdy shodli, že - sérii otřesů navzdory - žádné vážné nebezpečí nehrozí.

Členové vládní expertní komise, v níž zasedli například profesor Enzo Boschi (donedávna předseda italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie INGV), profesor fyziky na univerzitě v Janově Claudio Eva nebo seizmolog Giulio Selvaggi, nicméně varovali, že zemětřesení se dá těžko předvídat.

Stejně argumentovali i obhájci, kteří požadovali zproštění viny. Jeden z nich, Filippo Dinacci, o procesu mluvil jako o středověkém honu na čarodějnice. Dodal, že rozsudek bude mít "velký dopad" na státní správu, protože úředníci se budou bát cokoliv udělat.

"Jsem zoufalý, myslel jsem, že budu zproštěn viny. Pořád nechápu, za co jsem byl odsouzený," reagoval na rozsudek Boschi. On ani nikdo další z odsouzených nesmějí také už zastávat žádný veřejný úřad.

"Před Bohem i před lidmi se považuji za nevinného," řekl Bernardo de Bernardinis, který dříve pracoval pro úřad civilní ochrany.

Soudila se věda

Soudce rozsudek četl přes čtyři hodiny. Podle něj sedm mužů poskytlo "nepřesné, nekompletní a protichůdné" informace o hrozícím nebezpečí.

Kolegové vědců ale tvrdí, že stíhání je nesmyslné. Zároveň se obávají dalších podobných procesů v budoucnu. Na 5000 jich podepsalo otevřený dopis, jenž byl adresován prezidentovi Giorgiu Napolitanovi. Svým kolegům v něm vyjádřili podporu.

Zatím není jasné, zda se odsouzení odvolají.

 

Právě se děje

Další zprávy