Uprostřed naší Galaxie "číhá" obří černá díra. Je mnohem větší než Slunce

Zahraničí Zahraničí
31. 10. 2018 22:00
Astronomové už dlouho nad přítomností obří černé díry v naší Galaxii spekulovali, ale kvůli její temnotě ji není lehké prokázat.
Takto si kreslíř představuje černou díru, ze které pochází tajemné záření nad Antarktidou.
Takto si kreslíř představuje černou díru, ze které pochází tajemné záření nad Antarktidou. | Foto: Reuters

Brusel - Uprostřed naší Galaxie se ukrývá obrovská černá díra, desetmiliardkrát větší než samo Slunce. Tvrdí to vědci, kteří se opírají o nové snímky.

Ty podle nich zobrazují zbytky plynu kroužícího kolem "záhadné oblasti" u středu Mléčné dráhy, píše britský list The Independent.

Fotografie pořídila Evropská jižní observatoř (ESO). Vůbec poprvé zaznamenaly shluky plynu kroužící těsně vně takzvaného horizontu událostí, tedy hranice černé díry.

Infračervená radiace, kterou ESO zpozorovala, podle organizace přítomnost černé díry v Galaxii dokazuje. Infračervené záření pochází právě z materiálu, který krouží v její těsné blízkosti.

Nové snímky představují dosud nejpodrobnější pozorování daného jevu. Astronomové už dlouho nad přítomností obří černé díry v naší Galaxii spekulovali, ale kvůli její temnotě ji není lehké prokázat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy