Uprostřed naší Galaxie "číhá" obří černá díra. Je mnohem větší než Slunce

Zahraničí Zahraničí
31. 10. 2018 22:00
Astronomové už dlouho nad přítomností obří černé díry v naší Galaxii spekulovali, ale kvůli její temnotě ji není lehké prokázat.
Takto si kreslíř představuje černou díru, ze které pochází tajemné záření nad Antarktidou.
Takto si kreslíř představuje černou díru, ze které pochází tajemné záření nad Antarktidou. | Foto: Reuters

Brusel - Uprostřed naší Galaxie se ukrývá obrovská černá díra, desetmiliardkrát větší než samo Slunce. Tvrdí to vědci, kteří se opírají o nové snímky.

Ty podle nich zobrazují zbytky plynu kroužícího kolem "záhadné oblasti" u středu Mléčné dráhy, píše britský list The Independent.

Fotografie pořídila Evropská jižní observatoř (ESO). Vůbec poprvé zaznamenaly shluky plynu kroužící těsně vně takzvaného horizontu událostí, tedy hranice černé díry.

Infračervená radiace, kterou ESO zpozorovala, podle organizace přítomnost černé díry v Galaxii dokazuje. Infračervené záření pochází právě z materiálu, který krouží v její těsné blízkosti.

Nové snímky představují dosud nejpodrobnější pozorování daného jevu. Astronomové už dlouho nad přítomností obří černé díry v naší Galaxii spekulovali, ale kvůli její temnotě ji není lehké prokázat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy