Raketa Sojuz opět startovala. Na oběžnou dráhu vynesla vojenskou družici

ČTK ČTK
25. 10. 2018 7:32
Start rakety typu Sojuz z Plesecka byl první od havárie rakety Sojuz-FG z 11. října po startu z Bajkonuru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Nosná raketa Sojuz-2 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu ruskou vojenskou družici. "Start nosné rakety Sojuz-2.1b a navedení kosmického aparátu na oběžnou dráhu proběhly normálně," oznámilo ve čtvrtek ministerstvo obrany.

Později dodalo, že poté, co řízení družice převzalo pozemní středisko kosmických vojsk, byl satelit pojmenován Kosmos 2528.

Start rakety typu Sojuz z Plesecka byl první od havárie rakety Sojuz-FG z 11. října po startu z Bajkonuru, poznamenala agentura Interfax.

Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS)

Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se díky záchrannému systému úspěšně vrátili na Zemi. Příčina havárie dosud nebyla jednoznačně určena, stát by se tak podle Interfaxu mělo do 30. října.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy