Pomůže koalům a pak i lidem. Vědci na vačnatcích testují vakcínu na chlamydie

Jana Václavíková Jana Václavíková
26. 7. 2020 15:36
Medvídek koala a člověk toho nemají na první pohled moc společného. Spojuje je však jedna nezvyklá věc: reakce těla na nákazu chlamydiemi. U obou probíhá podobně, a tak vědci zkoušejí právě díky koalům přijít na vakcínu, která by mohla nemoci u lidí předcházet. Pomohla by pak i samotným vačnatcům.
Koala, ilustrační foto.
Koala, ilustrační foto. | Foto: PersianDutchNetwork / Wikimedia Commons / CC BY-SA

"Koala není jen vzácné zvíře. Ve skutečnosti je i velmi užitečný pro studium lidí," uvedl pro americký deník New York Times mikrobiolog Peter Timms z Univerzity Sunshine Coast v australském Queenslandu, který na vývoji vakcíny pracuje už deset let.

Nákaza bakteriemi chlamydie se jak u lidí, tak u koalů projevuje těžkými záněty a zjizvením reprodukčních orgánů, vznikem cyst nebo také neplodností.

Koalové jsou ale vhodní i proto, že se u nich chlamydie vyskytují přirozeně. "Jsou tady (v Austrálii), mají chlamydie, a když jim dáme vakcínu, můžeme sledovat, co to s nimi udělá v přirozených podmínkách," vysvětluje Timms.

"Koala reprezentuje perfektní klinický model, protože s tímto zvířetem můžete dělat více experimentů než s lidmi," doplňuje ho imunoložka Paola Massariová, která na studii spolupracuje. "Získáte nějaké výsledky a zároveň tím nemoc léčíte."

Imunoložka tím naznačuje, že testování na koalech nemá za cíl pomoct jenom lidem, ale i australským vačnatcům, u kterých může mít infekce daleko těžší průběh. Z reprodukčních orgánů může postoupit až do močového měchýře a koalové mohou i oslepnout, píše specializovaný server BioOne.

Infekce proto výrazně přispívá ke snižování počtů těchto zvířat -  za posledních dvacet let jejich populace klesla až o 80 procent a australský deník The Northern Daily Leader uvádí, že do 30 let by koalové mohli úplně vyhynout. "40 procent chlamydie, 30 procent auta a 10 procent psi," vypočítává Rosemary Boothová, ředitelka nemocnice Australia Zoo Wildlife Hospital, důvody, jak se koalové nejčastěji dostanou do jejich péče. 

Infekce, která nás spojuje

Kdy a jak přesně se koalové poprvé nakazili chlamydiemi, vědci nevědí. Podle amerického deníku se ale domnívají, že příznaky onemocnění u koalů byly popsány už na konci 19. století. Tehdejší zoologové zjistili, že koalové trpí zánětem spojivek a také se u nich běžně vyskytují cysty na vaječnících a na děloze. Obojí jsou potíže spojené s chlamydiemi.

Na rozdíl od lidí se ale koalové nemohou léčit antibiotiky. Ta totiž kromě nežádoucích bakterií zabíjejí i ty, které zvířatům pomáhají s trávením eukalyptu. Pro koaly jde o základní součást jejich jídelníčku, ovšem bez správného natrávení jsou listy jedovaté. Projevilo se to při testování v loňském roce, kdy výzkumníci museli uspat jednoho z pěti koalů s trávicími problémy.

Obecně ale testy nové vakcíny zatím přinášejí dobré výsledky. Imunitní reakce přichází do 60 dní od aplikace. Poté by koalové měli být celoživotně chráněni proti infekci a zároveň by nemoc neměla přecházet z matky na mláďata.

Podle Timmse nyní probíhá poslední série testů, která by měla účinnost vakcíny ověřit. Pak by začalo plošné očkování koalů na severu Austrálie. Poznatky z této akce by získal tým vědců, který se zabývá vývojem vakcíny pro lidi.

Chlamydie přitom nenapadají jen člověka a koaly, ale i další živočichy jako žáby, ryby nebo papoušky. "Jsme také jenom zvířata," vysvětluje rozšíření nemoci napříč druhy Boothová. "Jenom o tom nepřemýšlíme."

Každý desátý teenager

Celosvětově jsou chlamydie jednou z nejrozšířenějších sexuálně přenosných nemocí mezi lidmi a ročně přibude 131 milionů nových případů. Infekce může podobně jako u koalů vést u žen k chronickým zánětům reprodukčních orgánů, k neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství nebo hlubokému pánevnímu zánětu. Infekce napadá i muže, kterým může poškodit sperma a zvyšuje riziko abnormalit při narození. 

Podle listu New York Times má nemoc jeden z deseti amerických teenagerů, kteří mohou virus rozšiřovat roky, aniž by o tom věděli. A i když se vyléčí, nic nezaručí, že se nenakazí znovu.

"Mají tuto dlouhotrvající chronickou infekci a ani o ní nevědí. A když je jim 28 let a řeknou si, že jsou připraveni mít dítě, zjistí, že je všechno špatně," dodává doktorka Toni Darvillová, která pracuje na vývoji vakcíny pro lidi.

Video: Koalové byli zařazeni do skupiny funkčně vyhynulých živočichů

Koalové byli zařazeni do skupiny funkčně vyhynulích živočichů. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy