Zemřel bývalý generální tajemník OSN Cuéllar. Organizace mu vděčí za zlepšení pověsti

ČTK ČTK
5. 3. 2020 8:45
Ve věku sto let ve středu zemřel někdejší peruánský diplomat a bývalý generální tajemník OSN Javier Pérez de Cuéllar. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AFP.
Javier Pérez de Cuéllar
Javier Pérez de Cuéllar | Foto: www.un.org

"Můj otec skonal po náročném týdnu," řekl agentuře AFP Cuéllarův syn Francisco.

Cuéllar, který se narodil 19. ledna 1920, zastával post generálního tajemníka OSN po dvě funkční období v letech 1982 až 1991. V pořadí byl pátým generálním tajemníkem této nadnárodní organizace a podle mnohých OSN právě jemu vděčí za obnovení své pověsti, kterou po druhé světové válce poznamenalo zmrazení vztahů mezi Východem a Západem.

Jako nejvyšší zástupce OSN byl hlavním vyjednávačem mezi Británií a Argentinou po skončení falklandské války. Výrazně se angažoval ve snaze o udržení míru v oblasti Střední Ameriky a zprostředkoval jednání vedoucí k osamostatnění Namibie v roce 1990. Podílel se také na řešení problémů Západní Sahary a věnoval se i kyperské otázce. Za svůj největší neúspěch při odchodu z OSN Cuéllar označil nevyřešení problému Blízkého východu.

Cuéllar ve funkci šéfa OSN v roce 1984 navštívil někdejší Československo, kde mu mimo jiné Univerzita Karlova udělila čestný doktorát.

 

Právě se děje

Další zprávy