Rada bezpečnosti OSN nebude hlasovat o mírovém plánu USA pro Blízký východ

ČTK ČTK
10. 2. 2020 19:36
Palestinci už nebudou usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN v úterý hlasovala o rezoluci, která by odsoudila nedávno zveřejněný americký mírový plán pro Blízký východ. Podle agentury AFP to uvedli diplomaté s tím, že rezoluce by v RB OSN nemusela mít dostatečnou podporu a Spojené státy k textu plánovaly připojit řadu pozměňovacích návrhů.
Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci
Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci | Foto: Reuters

Rezoluci podporovaly mimo jiné Indonésie a Tunisko a v RB OSN by text zřejmě získal devět hlasů z 15, což je minimum potřebné ke schválení v případě, že stálý člen orgánu nevyužije práva veta, píše AFP.

Rozhodnutí rezoluci v úterý neprosazovat přišlo podle nejmenovaných diplomatů poté, co Spojené státy - stálý člen rady s právem veta - k textu připojily řadu pozměňovacích návrhů. Rezoluce přitom byla předmětem jednání od minulého týdne a mělo se o ní hlasovat na úterním zasedání v přítomnosti předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Spojené státy podle AFP chtěly z rezoluce vyškrtnout celé odstavce, zejména pak ty odkazující na dřívější rezoluce OSN od šestidenní války v roce 1967. USA zároveň podle agentury chtěly z textu vymazat veškeré zmínky východního Jeruzaléma, který Palestinci chtějí jako hlavní město svého budoucího státu.

Jeden z diplomatů uvedl, že konzultace k rezoluci pokračují. Podle dalších však vzhledem k výrazně se rozcházejícím postojům není pravděpodobné, že by se o rezoluci ještě někdy v budoucnu hlasovalo. Několik diplomatických zdrojů AFP nicméně zároveň uvedlo, že Abbás svou úterní návštěvu OSN nezrušil.

Americký prezident Donald Trump koncem ledna představil svůj plán pro mír na Blízkém východě, jehož zveřejnění bylo dlouho odkládáno. Šéf Bílého domu při té příležitosti řekl, že plán obsahuje základy pro "realistické dvoustátní řešení", tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele.

Dokument sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele a uznává izraelskou svrchovanost nad části Západního břehu Jordánu. Zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu plán uvítal, palestinští lídři jej odmítli.

Status Palestiny v OSN byl po hlasování ve Valném shromáždění OSN v listopadu 2012 povýšen na nečlenský pozorovatelský stát.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 51 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy