Ve válečných oblastech vyrůstá 250 milionů dětí. Nejvíc od druhé světové války, tvrdí UNICEF

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2016 12:06
Jen loni se v oblastech ozbrojených konfliktů narodilo 16 milionů dětí. Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let.
Foto: UNICEF

Berlín - V oblastech ozbrojených konfliktů ve světě nyní vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války. Jen loni se jich v takových regionech narodilo 16 milionů.

Vyplývá to ze zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF), kterou v úterý v Berlíně představili zástupci organizace a německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller.

"Viděl jsem prchající rodiny, jež musely učinit nesmírně složité rozhodnutí, které ze svých dětí opustí a které ponesou dál," řekl dnes šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams. Podle něho je nutné, aby se mezinárodní společenství mnohem více angažovalo v pomoci dětem postiženým konflikty.

Ve výčtu problémů, kterým nyní musí svět čelit, zmínil Williams mimo jiné syrský konflikt, za jehož dobu muselo svůj domov opustit již 3,7 milionu dětí. "Jejich život obklopuje násilí, strach, vysídlení - věci, které by děti neměly vidět ani slyšet," poznamenal Williams, podle něhož nyní děti tvoří kolem poloviny všech osob, které kvůli bojům opouští své domovy.

Špatné vzdělání i psychika

Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let. Každý den se přitom terčem ozbrojeného útoku stanou v průměru čtyři školy nebo nemocnice.

V roce 2014 zaznamenal jen Afghánistán 164 útoků na školy, Irák dalších 67. V Nigérii militantní islamisté z organizace Boko Haram od počátku povstání v roce 2009 zničili nebo poškodili na 1200 škol a zabili asi 600 učitelů.

Násilnosti nemají vliv pouze na vzdělání dětí, ale také na jejich psychiku. UNICEF odhaduje, že asi 20 procentům dětí, které jsou postiženy konflikty na Blízkém východě, hrozí, že se u nich rozvinou až středně těžké psychické problémy. Třem až čtyřem procentům těchto dětí hrozí vážné psychické problémy, pokud se jim nedostane pomoci.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy