Ve válečných oblastech vyrůstá 250 milionů dětí. Nejvíc od druhé světové války, tvrdí UNICEF

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2016 12:06
Jen loni se v oblastech ozbrojených konfliktů narodilo 16 milionů dětí. Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let.
Foto: UNICEF

Berlín - V oblastech ozbrojených konfliktů ve světě nyní vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války. Jen loni se jich v takových regionech narodilo 16 milionů.

Vyplývá to ze zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF), kterou v úterý v Berlíně představili zástupci organizace a německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller.

"Viděl jsem prchající rodiny, jež musely učinit nesmírně složité rozhodnutí, které ze svých dětí opustí a které ponesou dál," řekl dnes šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams. Podle něho je nutné, aby se mezinárodní společenství mnohem více angažovalo v pomoci dětem postiženým konflikty.

Ve výčtu problémů, kterým nyní musí svět čelit, zmínil Williams mimo jiné syrský konflikt, za jehož dobu muselo svůj domov opustit již 3,7 milionu dětí. "Jejich život obklopuje násilí, strach, vysídlení - věci, které by děti neměly vidět ani slyšet," poznamenal Williams, podle něhož nyní děti tvoří kolem poloviny všech osob, které kvůli bojům opouští své domovy.

Špatné vzdělání i psychika

Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let. Každý den se přitom terčem ozbrojeného útoku stanou v průměru čtyři školy nebo nemocnice.

V roce 2014 zaznamenal jen Afghánistán 164 útoků na školy, Irák dalších 67. V Nigérii militantní islamisté z organizace Boko Haram od počátku povstání v roce 2009 zničili nebo poškodili na 1200 škol a zabili asi 600 učitelů.

Násilnosti nemají vliv pouze na vzdělání dětí, ale také na jejich psychiku. UNICEF odhaduje, že asi 20 procentům dětí, které jsou postiženy konflikty na Blízkém východě, hrozí, že se u nich rozvinou až středně těžké psychické problémy. Třem až čtyřem procentům těchto dětí hrozí vážné psychické problémy, pokud se jim nedostane pomoci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy