Ve válečných oblastech vyrůstá 250 milionů dětí. Nejvíc od druhé světové války, tvrdí UNICEF

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2016 12:06
Jen loni se v oblastech ozbrojených konfliktů narodilo 16 milionů dětí. Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let.
Foto: UNICEF

Berlín - V oblastech ozbrojených konfliktů ve světě nyní vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války. Jen loni se jich v takových regionech narodilo 16 milionů.

Vyplývá to ze zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF), kterou v úterý v Berlíně představili zástupci organizace a německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller.

"Viděl jsem prchající rodiny, jež musely učinit nesmírně složité rozhodnutí, které ze svých dětí opustí a které ponesou dál," řekl dnes šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams. Podle něho je nutné, aby se mezinárodní společenství mnohem více angažovalo v pomoci dětem postiženým konflikty.

Ve výčtu problémů, kterým nyní musí svět čelit, zmínil Williams mimo jiné syrský konflikt, za jehož dobu muselo svůj domov opustit již 3,7 milionu dětí. "Jejich život obklopuje násilí, strach, vysídlení - věci, které by děti neměly vidět ani slyšet," poznamenal Williams, podle něhož nyní děti tvoří kolem poloviny všech osob, které kvůli bojům opouští své domovy.

Špatné vzdělání i psychika

Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let. Každý den se přitom terčem ozbrojeného útoku stanou v průměru čtyři školy nebo nemocnice.

V roce 2014 zaznamenal jen Afghánistán 164 útoků na školy, Irák dalších 67. V Nigérii militantní islamisté z organizace Boko Haram od počátku povstání v roce 2009 zničili nebo poškodili na 1200 škol a zabili asi 600 učitelů.

Násilnosti nemají vliv pouze na vzdělání dětí, ale také na jejich psychiku. UNICEF odhaduje, že asi 20 procentům dětí, které jsou postiženy konflikty na Blízkém východě, hrozí, že se u nich rozvinou až středně těžké psychické problémy. Třem až čtyřem procentům těchto dětí hrozí vážné psychické problémy, pokud se jim nedostane pomoci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy