Ve svazijském království se volí. Strany jsou zakázány

Zdeněk Mihalco
19. 9. 2008 15:49
Král žije v luxusu, většina ostatních v chudobě
Král Mswati III. na oslavách výročí nezávislosti Svazijska zdraví tisíce jásajících obyvatel. 6. září, 2008, národní stadion u metropole Mbabane
Král Mswati III. na oslavách výročí nezávislosti Svazijska zdraví tisíce jásajících obyvatel. 6. září, 2008, národní stadion u metropole Mbabane | Foto: Reuters

Mbabane - Obyvatelé Svazijska, poslední absolutistické monarchie v Africe, volí v pátek své poslance. Ústava však v zemi zakazuje existenci politických stran a prodemokratičtí aktivisté tvrdí, že celé volby jsou podvod.

Politické strany jsou v tomto horském království, rozlohou o něco menším než Morava, zakázané od roku 1973. O křesla se tak ucházejí jen nezávislí kandidáti.

Parlament se skládá z třicetičlenného senátu a sněmovny, která má 82 poslanců - o obsazení 55 z nich se hlasuje ve volbách. I po nich ale zůstane většina moci v rukou krále.

Čtěte také: Další království se mění. Tonga objevuje demokracii

Král žije v luxusu, poddaní v chudobě

Tuto stabilní jihoafrickou zemi, kterou obývá něco přes milion lidí, řídí společně se svou matkou král Mswati III., který dosazuje i premiéra a další nejvýznamnější představitele země včetně některých poslanců.

Volby následují dva týdny po velkolepých oslavách 40 let nezávislosti na Velké Británii, za které král utratil přes 12 milionů dolarů. Kritici poukazují na to, že královská rodina v tomto chudém státě rozhazuje peníze ve velkém také za luxusní zboží, auta a vily.

Mswati III. byl magazínem Forbes označen za 15. nejbohatšího vládce světa.

Foto: Aktuálně.cz

Volbám předcházely protesty prodemokratických aktivistů. Na začátku září se konaly několikatisícové demonstrace, kdy protestující házeli kameny a rozbíjeli výlohy obchodů. Ve čtvrtek podle agentury Reuters policie zadržela několik opozičních vůdců.

V den voleb jsou policie a armáda v pohotovosti. I přes protesty upozorňující na nedemokratičnost hlasování se před volebními místnostmi od rána tvořily fronty. Podle dostupných zpráv volby neprovázejí násilnosti.

Král tvrdí, že volby probíhají podle demokratických pravidel. Do země vůbec poprvé vpustil zahraniční pozorovatele.

„Nemožnost účasti politických stran činí tyto volby odlišné od všech ostatních… ale doufáme, že se to časem změní," cituje agentura AFP šéfku mise pozorovatelů Panafrického parlamentu Mary Mugyenyiovou.

Problémy Svazijska: chudoba a HIV

Tento hlavně zemědělský stát se v posledních dvou letech potýká se špatnou úrodou, inflací a dopadem celosvětového nárůstu cen základních potravin na obyvatelstvo. Nezaměstnanost dosahuje asi 40 procent.

Přetrvávajícím celonárodním problémem je nemoc AIDS. Podle některých zdrojů je virem HIV nakaženo skoro 40 procent dospělé populace. Průměrná délka života zde patří k nejnižším na světě.

Oslavy výročí svazijské nezávislosti. Září 2008
Oslavy výročí svazijské nezávislosti. Září 2008 | Foto: Reuters

Díky zlepšujícímu se přístupu k lékům však počet zemřelých na AIDS v posledních letech začal klesat.

Převážně křesťanské Svazijsko získalo nezávislost na Velké Británii v roce 1968. V čele stanul král Sobhuza II., který byl mimo jiné znám tím, že měl se zhruba 50 ženami více než 100 dětí. Činnost politických stran zakázal pět let po nástupu k moci.

Jeden z jeho synů, současný král Mswati III., se ujal vlády v roce 1986.

V roce 1993 zavedl nový parlamentní systém a před dvěma lety proměnil i ústavu, kterou kritizovaly nejrůznější lidskoprávní organizace. Zákaz politických stran však v nové ústavě král ponechal.

Během posledního roku v Africe proběhlo či teprve proběhne hned několik klíčových voleb:

Keňa

Po volbách v prosinci 2007 následovaly násilnosti, při kterých zemřelo asi 1300 lidí a 300 tisíc uteklo z domovů. Opoziční lídr Raila Odinga obvinil prezidenta Mwaie Kibakiho ze zfalšování voleb. Po silném mezinárodním tlaku po několika týdnech politici uzavřeli dohodu o rozdělení moci - Kibaki zůstal prezidentem, Odinga se stal premiérem. Více ZDE.
Zimbabwe Před druhým kolem prezidentských voleb na konci června ze souboje odstoupil vůdce opozice Morgan Tsvangirai - kvůli vraždám a násilnostem páchaným na jeho přívržencích. Dlouholetý prezident Robert Mugabe, který neměl protikandidáta, se následně prohlásil za vítěze, zahraničí však průběh voleb odsoudilo. Po březnových parlamentních volbách ztratila vládní strana ZANU-PF poprvé od nezávislosti v roce 1980 většinu. Mugabe přistoupil na vyjednávání s opozicí o rozdělení moci. Po téměř dvou měsících rozhovorů byla dohoda o vytvoření vlády národní jednoty podepsána tento týden. Více ZDE.
Angola V zemi, která se vzpamatovává z 27leté občanské války, se konaly první celostátní volby od roku 1992. Vládní MPLA v nich upevnila svou pozici, protože opozice zastupovaná především svazem UNITA, je roztříštěná. Prezidentské volby by se měly uskutečnit příští rok. Prezident José Eduardo dos Santos, který je u moci od roku 1979, prohlašoval, že hlasování bude spravedlivé a demokratické. Objevovaly se určité pochyby o demokratičnosti voleb, pozorovatelé i opozice ale jejich výsledky uznali. Více ZDE
Zambie Ohlášené listopadové prezidentské volby následují po smrti prezidenta Levyho Mwanawasy. Z jeho strany MMD se o post uchází zhruba 16 kandidátů. Čeká se, že se o funkci povede tvrdý boj, a to jak v samotné vládní straně, tak mezi MMD a opozicí.
Pobřeží slonoviny Dlouho odkládané volby by se měly uskutečnit v listopadu. Rostou však obavy, že bude termín opět posunut. Jejich příprava totiž stále vázne. Hlasování by mělo být završením mírového procesu, který započal v letech 2002 až 2003.
Rwanda Od genocidy v roce 1994, kdy během krátké doby přišlo o život asi 800 tisíc lidí, se země propracovala k relativní prosperitě a stabilitě. Volby se ale podobaly hlasování z roku 2003, kdy jasně zvítězila strana tutsijského prezidenta Paula Kagameho, který před volbami zakázal činnost opozičních stran. I nyní s velkým náskokem zvítězila vládnoucí strana, opozice proti průběhu voleb protestovala. Více ZDE.
Ghana Země je považována za jednu z nestabilnějších afrických demokracií. Parlamentní a prezidentské volby se v Ghaně uskuteční v prosinci. Prezident John Kufuor po dvou volebních obdobích v čele země odstupuje z funkce. Zda jeho Nová vlastenecká strana zůstane u moci, není jisté. Kufuor totiž čelí podezřením z korupce, v zemi navíc stoupají ceny potravin a energií.

Více zpráv o Africe si přečtěte v rubrice Aktuálně.cz: AFRIKA

 

Právě se děje

Další zprávy