Další království se mění. Tonga objevuje demokracii

mih
1. 8. 2008 14:45
Tichomořská ostrovní monarchie korunovala nového krále

Nukualofa - I když to tak navenek příliš nevypadá, další východní monarchie se vydala cestou změn. Po demokratických reformách v Bhútánu a nahrazení království republikánským zřízením v Nepálu reformuje svůj absolutistický systém i tichomořské souostroví Tonga.

Dnes tam proběhla korunovace nového krále. Okázalá ceremonie, na níž dorazila řada hostů z celého světa, spolykala na dva a půl miliónu dolarů, což je v jedné z nejchudších zemí světa do očí bijící paradox.

George Tupou V. však na trůn usedl až po vlně demonstrací za demokratizaci země a příslibu, že provede reformy a řadu pravomocí předá předsedovi vlády a ministrům. Dosud měl přitom král prakticky absolutní moc.

Foto: Aktuálně.cz

Změny už začaly

Nyní šedesátiletý panovník se ujal  moci po smrti svého otce před dvěma lety.

Následovaly demonstrace, při kterých několik lidí zemřelo a centrum hlavního města bylo zničeno. Protestující požadovali demokratizaci země a privatizaci řady firem, které panovník vlastní. Korunovace byla odsunuta.

Pak nový vládce přislíbil změny.

Současný parlament má 32 poslanců, z toho 14 králem jmenovaných ministrů. Devět poslanců volí šlechta, dalších devět obyvatelstvo.

Za dva roky by se po reformách měly uskutečnit volby, ve kterých obyvatelstvo rozhodne o většině postů v parlamentu. Královské podíly v prosperujících místních firmách už údajně nový král prodal.

Podle premiéra Freda Seveleho korunovací "začala nová éra národa - éra politických a ekonomických změn a rostoucí prosperity".

Tonga patří k nejmenším a také nejchudším státům světa. George Tupou V. je 23. příslušníkem dynastie, která souostroví vládne od 17. století.

Přečtěte si články o proměnách dalších asijských monarchií:

Foto: Reuters
Na světě je další republika. Nepálu začíná nová éra
Foto: Aktuálně.cz
Bhútánci poprvé volili. Vládnout jim budou mladíci

Pád dalších monarchií v Asii:

Irák - armáda svrhla krále Fajsala II. v roce 1958. Byl zastřelen ve svém paláci.

Jemen - imám Badr svržen v roce 1962, následovala občanská válka mezi roajalisty a republikány. Na trůn se ale imám už nevrátil.

Írán - šáh Muhammad Réza Pahlaví v roce 1979 podlehl revoluci. Jeho diktaturu nahradila islámská teokracie.

Afghánistán - král Záhir přišel o trůn při puči v roce 1973. Po pádu Talibanu se na začátku roku 2002 do země vrátil, ale Afghánistán zůstal republikou.

Vietnam - císař Bao Daj po rozdělení země na sever a jih abdikoval v roce 1955 poté, co referendum na jihu rozhodlo o nastolení republiky

Laos - komunistický režim zavřel královskou rodinu do tábora v roce 1975. Král Savang Vatthana tam zahynul.

 

Právě se děje

Další zprávy