Duchovní, kteří se těchto činů dopouštějí, označil papež za "satanův nástroj" a za "vyhladovělé vlky". Přísahal, že církev bude nezletilé od těchto lidí chránit. Každý konkrétní případ sexuálního zneužívání je podle něj zvěrstvem, proti kterému je třeba bojovat s maximálním možným úsilím. Zároveň ale František podle agentury Reuters uvedl, že většina duchovních jsou dobří lidé.
On the first day of the Vatican's sexual abuse summit, Pope Francis issued 21 proposals that included the establishment of protocols for handling accusations against bishops.
— CBS Evening News (@CBSEveningNews) February 21, 2019
Many of the points were similar to rules imposed nearly two decades ago.@sethdoane has more pic.twitter.com/ApVa8Ab9ZD
Hlava katolické církve také v nedělním více než půlhodinovém proslovu v Apoštolském paláci prohlásila, že je třeba pozměnit a zpřísnit směrnice, které pojednávají o sexuálním zneužívání kněžími. Zavázal se také k tomu, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud.
Papež rovněž poznamenal, že většina případů sexuálního zneužívání se podle OSN a dalších organizací stane v rodinách, a hovořil o dalších společenských problémech, jako je sexuální turistika nebo internetová pornografie. Připustil ale, že sexuální zneužívání je o to závažnější, pokud se stane v katolické církvi.
"Čelíme univerzálnímu problému, jenž je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého," řekl papež. Ačkoli je sexuální zneužívání globální problém, "tento ďábel není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi," dodal papež.
Obhájci obětí podle Reuters vyjádřily nad závěrečnou řečí papeže Františka zklamání. Podle nich jen opakoval staré sliby a navrhl pouze minimum konkrétních opatření, jak s tímto druhem trestného činu bojovat.
Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu "obzvlášť znepokojivé". "Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli," řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.
Čtyřdenní summit ve Vatikánu se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Historicky prvního podobného setkání se zúčastnilo asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky. Hlavními třemi tématy schůze byly zodpovědnost, převzetí zodpovědnosti a transparentnost.
Během summitu vystoupila s projevem i řada dalších církevních činitelů, například chicagský kardinál Blase Cupich, kardinál z indické Bombaje Oswald Gracias nebo filipínský kardinál Luis Antonio Tagle.
Ten ve své řeči citoval i z knihy českého kněze a teologa Tomáše Halíka Dotkni se ran. Halíka zmínil ve chvíli, kdy hovořil o tom, že kdo zavírá oči před ranami našeho světa, nemá právo vyznávat svého Boha. Filipínský duchovní je v římskokatolické církvi uznávanou autoritou a hovoří se o něm právě jako o možném nástupci papeže.
"Velmi mne překvapilo a potěšilo, že mne kardinál Tagle, který je všeobecně považován za toho, kterého si papež František přeje za svého nástupce - a tak si mnozí vykládají i to, že právě jemu svěřil zahajovací projev na tak důležitém setkání předsedů biskupských konferencí z celého světa - při tomto projevu obsáhle citoval," řekl pro deník Aktuálně.cz Halík.
VIDEO: Kněz Marek Drábek o sexuálním zneužívání v církvi.